Регионална библиотека „Сава Доброплодни” е домакин на Седмица на приказките
16:18, 22 мар 16
25
348
Шрифт:
В рамките на програмата, за ученици от началния курс от различни сливенски училища, ще се организират представления „Във вълшебния свят на приказките” посветени на 130 г. от рождението на големия български сладкодумец Ран Босилек. На сцената на малък приказен театър ще оживеят героите от „Патиланско царство” и „Косе Босе”. Децата искрено ще се забавляват с приключенията на Баба Цоцолана и шумната дружина на Весел Патиланчо, ще съпреживеят тревогите на малкото Косе – Босе и ще се радват на справедливото наказание на лошата лисица.
Ран Босилек, чието истинско име е Генчо Негенцов е роден през 1886 г. в гр. Габрово. Завършва Априловската гимназия в родния си град. Няколко години след това работи като учител. Привързва се силно към малките ученици, възхищава се от богатата им фантазия. Може би затова не се заема с адвокатска практика, макар че завършва право в Софийския университет, а се отдава на писателска дейност като пише изцяло за деца. Той превежда и шест тома от приказките на Братя Грим.
Ран Босилек създава такива бисери в нашата поезия като "Родна реч"; "Родна стряха", "Я кажи ми" и др., но е преди всичко писател-приказник. Най-много са народните приказки - български и на други народи, преразказани от писателя. Негови са "Дядо и ряпа", "Клан-недоклан", "Сливи за смет", "Неволята", "Чудната кутийка" и много други. Те са издадени в сборниците: "Косе-Босе", "Незнаен юнак", "Неродена мома" и др. Но може би най-популярни си остават неговите весели разкази в римувана проза, събрани в сборниците "Патиланско царство" и "Патиланско училище". С веселите преживелици на Патиланчо и неговата дружина са отраснали поколения българчета.
Представленията се провеждат по предварително уточнен график.
В библиотеката вече се провеждат и тържества „Аз съм вече грамотен” с първокласници от II ОУ”Хр.Ботев”, НУ”Васил Левски”, XII ОУ”Елисавета Багряна” и IV ОУ”Д.Петров”.
Добави коментар