Грешка е армията да е на границата и да имаме ограда, според полк. Валери Рачев
16:47, 21 мар 16 / Политика
25
386
Шрифт:
По думите на полк. Рачев в осигуряването на киберсигурността нито въоръжените сили имат място, нито гражданското общество могат да си сътрудничат със службите за сигурност. „Първото и най-важно е устойчивост на обществото. Ние сме безумно уязвими - 100 души на границата, 1000 души на границата и ние ще се побъркаме от страх“, каза бившият ни посланик в Ирак.
Според него, когато политическият елит започне да има дневен ред различен от този на обществото, като в Гърция, войната ще бъде загубена. Той акцентира и върху нуждата действията да бъдат насочени към образованието.
Доц. д-р Огнян Минчев от катедра „Политология" в Софийски университет и представител на Институт за регионални и международни изследвания коментира, че за да има сътрудничество между граждански организации, гражданско общество и службите за сигурност, трябва да имаме ясна среда и ясни правомощия на службите за сигурност.
Минчев заяви още, че трябва да имаме ясна визия за това какво представлява националният интерес. По думите му той е в основата, за да се противопоставим на хибридната война и да осигурим националната сиурност. Според Огнян Минчев гражданското общество трябва да стимулира и възпроизвежда постоянно дебата за националния интерес и какво представлява той в настоящата среда.
Според него трябва да се регламентират отношенията между гражданите и службите за сигурност и да има ясна граница между това какво е класифицирана информация и какво службите дължат на гражданите. Той акцентира върху трудността органите на реда да бъдат контролирани, когато се оправдават, че информацията поискана от обществото е класифицирана. Минчев коментира, че тези отношения трябва да се осигурят от законите.
Добави коментар