Кушии за Тодоровден се вихрят в Асеновград
07:46, 19 мар 16
25
867
Шрифт:
Тодоровден е църковен празник, празнуван в съботния ден от първата седмица на Великия пост. На този ден, както и на 17 февруари, православната църква възпоменава паметта на свети Теодор Тирон. Почитта към св. Теодор е засвидетелствана още в ранните векове.
Ездачите ще се събират в 10 часа пред площада на детска градина "Бако Динчо" в Асеновград, след което ще преминат през главната улица до площада, където местни музиканти ще поздравят асеновградчани за празника. Конното шествие ще премине през центъра и ще се отправи към параклиса "Св. Тодор", където ще бъде отслужена празнична литургия и по традиция ще се раздаде курбан за здраве.
Началото на кушиите е в 12.30 ч. в свободното пространството срещу бензиностанция "Петрол" в края на града, в посока Кърджали. Освен кушиите организаторите са предвидили състезания по теглене на шейна, прескачане на препятствия, както и конкурс за най-красив кон.
Задължителните изисквания към всички желаещи да участват в различните дисциплини е да представят лична карта и да имат оборудване за езда (юзда, седло). Община Асеновград е осигурила r награди: при кушиите - 100 лева за първо място, 60 лева за второ място и 40 лева за трето място. Ще бъдат дадени и 4 поощрителни награди по 20 лв. Предвидени са и награди по 30 лв. за победителите в състезанията по теглене на шейна, по прескачане на препятствия и в конкурса за най-красив кон.
Конни състезания по случай Тодоровден ще има и в село Конуш от 10 часа. Там надпреварата ще бъде за най-красив и за най-силен кон. Всички победители ще получат купи и грамоти от община Асеновград.
В народната традиция Тодоровден се нарича още Тудорица или Конски Великден. Отбелязва се с тържествено почитане на коня и с бурни български кушии (надбягване с коне). При изгрев-слънце мъжете сплитат опашките и гривите на конете, украсяват ги с мъниста, с пискюли и цветя и ги отвеждат на водопой.
Жените размесват и раздават помежду си обредни хлябове като дават от тях и на конете. Варят и жито, което се благославя в църковния храм. После идва ред на атрактивното конно състезание - кушията. Победителят в нея се награждава - конят получава обикновено юзда, а неговият стопанин - риза или кърпа. Спечелилият надбягването обикаля с коня си всички домове, за да честити празника. Навсякъде го посрещат радушно и поят коня му с вода. Обредната трапеза за празника включва пита с мая, супа от гъби и "тудоровска леща".
Добави коментар