35 заболели от туберкулоза в област Добрич за година
15:14, 17 мар 16
25
536
Шрифт:
В седмицата 21-25 март в лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулозата в страната ще бъде организирана кампания „Дни на отворени врати, която е доказала своята ефективност за осигуряване на нископрагов достъп до медицински услуги и добра разкриваемост на случаите на туберкулоза и латентна туберкулозна инфекция. Мотото на кампанията е „Обединени в борбата с туберкулозата. В рамките на инициативата и по повод 24 март – Световен ден за борба с туберкулозата на 21 и 22 март в Пневмофтизиатричния кабинет на МБАЛ - Добрич ще се проведат безплатни профилактични прегледи на желаещите граждани.
Динните сочат, че за 2015 г. в област Добрич са регистрирани 35 заболели от активна туберкулоза, като заболяемост е 19,15 на 100 000 души.Предходната година заболелите са били 48.
За периода 1995-2015 г. регистрираната заболяемост за област Добрич, с изключение на 2002 г., 2011 г., 2014 г. и 2015 г. винаги е била под средната за страната.
В България през последните години се наблюдава тенденция за намаляване на заболяемостта, за област Добрич тенденцията следва тази за страната до 2014г., когато е регистрирано повишаване.
Туберкулозата е една от най-древните болести на човечеството. Независимо от постигнатите успехи в диагностиката, имунопрофилактиката и лечението й, тя си остава една от широко разпространените инфекции.
Туберкулозата е инфекциозно заболяване, което се характеризира с поражение на различни органи и системи (най-често белите дробове) и хронично протичане. Заболяването има здравно и медико-социално значение, което се определя от широкото му разпространение, тежестта на протичане и сравнително висока смъртност при липса на лечение. Като социалнозначимо заболяване се свързва с икономическото развитие на дадена страна, условията на живот и бит на населението, нивото на здравеопазването и др.
Рискови фактори са непосредствен контакт с болен от туберкулоза (най-голям риск при семеен контакт или в затворени колективи), пушене и злоупотреба с алкохол, липса на ваксинация срещу туберкулоза, намалени защитни възможности на организма след прекарани инфекции, хиповитаминоза, преумора, непълноценно хранене, нехигиенични условия на труд и бит и др., наличие на хронични заболявания - хроничен бронхит, бронхиална астма, ХОББ, диабет, алергични състояния и др., заразеност с вируса на СПИН.
Основното средство за предпазване от туберкулоза е задължителната активна имунизация на населението с БЦЖ ваксина. Съгласно Имунизационния календар на Република България всяко здраво новородено дете се имунизира от 48-я час от раждането и трикратно се реимунизира на 7, 11 и 17 годишна възраст, но само след отрицателна проба Манту.
Поддържането на естествените съпротивителни сили на организма става чрез пълноценно хранене, което е богато на белтъчини и витамини, поддържане на добра лична и обществена хигиена, осигуряване на оптимални условия на почивка и добър двигателен режим.
Важно правило е консумирането на хранителни продукти, които са преминали ветеринарно-санитарен контрол.
Днес туберкулозата е болест, която може да се излекува, ако се открие своевременно и се спазва стриктно лечението. При установен случай на заболяване в семейството, всички членове трябва задължително да се консултират с лекар!
Диагностиката, лечението и профилактиката на туберкулозата у нас са безплатни за всички, независимо от техния здравноосигурителен статус.
Добави коментар