Над 6500 души са възстановили здравни права в Старозагорско
13:28, 16 мар 16
25
352
Шрифт:
С промените в законодателството, лицата които са загубили здравните си права, могат да ги възстановяват след заплащане на неплатените вноски за последните 5 години (60 месеца).
Трябва да се има предвид също, че когато задължението за внасяне на осигурителните вноски е на работодателя или на друго лице, невнасянето на осигурителни вноски не лишава осигуреното лице от осигурителни права, уточниха от Данъчното.
Инспекторите напомнят, че преди да платят дължимите си вноски, хората с прекъснати здравноосигурителни права трябва да са подали и декларация. Не трябва да се забравя също и че, ако те имат по-стари задължения, преди да платят дължимите вноски, трябва да подадат заявление , в което да опишат поредността на погасяване на дълговете си за здраве. В противен случай преведените пари ще отидат за покриване на най-старите им задължения, ако имат такива.
С новите промени в закона за здравното осигуряване, лицата които работят само по граждански договори, ще се считат за здравно осигурени само ако сумата от месечния им осигурителен доход е по-голяма или равна на минималната работна заплата – 420лв. Има вероятност някои лица да загубят здравните си права, ако не са подали съответната осигурителна декларация или се осигуряват на по-малка сума от минималната работна заплата.
От НАП съветват гражданите да направят справка за здравноосигурителния си статус от електроннната услуга на НАП, или по телефона на 0700 18 700. Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. С електронния калкулатор пък гражданите могат автоматично да изчислят дължимите здравноосигурителни вноски и лихвите към тях.
Добави коментар