Саксофонен квартет Signum ще бъде на сцената на Мартенски музикални дни
16:38, 14 мар 16 / Култура
25
701
Шрифт:
В първата част на програмата са включени Струнен квартет №5, опус 20, фа минор (1772 г.) от Йозеф Хайдн - транскрипцията за саксофонен квартет е дело на Давид Валтер и Шест багатели (1951-1953 г.) от Дьорд Лигети (транскрипцията е направена от Гийом Бургон).
Вйв втората част младите музиканти от Signum ще представят Adagio, опус 11 (1936 г.) от Самуел Барбер, транскрибирано от Йохан ван дер Линден и Сюита по теми из операта „Порги и Бес“ (1935 г.) от Джордж Гершуин, транскрипцията за саксофонен квартет е на Силвен Дьодьонон.
Изпълнителите от квартет Signum са обявени за Изгряващи звезди за 2014-2015 г. на Европейската организация на концертнте зали. Те подкрепят образователния проект „Рапсодия в училище“ на доброволни начала. Днес те са изнесли концерт пред 15-годишни ученици от Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ и са имали възможност да общуват отбилзо с тях.
През настоящата година възнамеряват да се заемат с музикален театър за деца и подрастващи, създавайки свое собствено шоу Stand By Me – The Signum Sound Experience – визуален концерт за семейства и деца над осемгодишна вързаст, на тема звуците, въображението и приятелството, с режисьор Летиция Пенцини. Шоуто се продуцира от Люксембургската и Кьолнскат филхармонии. Премиерното педставление е било през януари 2016 г.
Signum е основан през 2006 г. в Кьолн, където приключват обучението си четиримата му членове. Те са лауреати на множество престижни международни конкурси, свирят в едни от най-престижните сцени в света.
Въпреки това зя тях особено вълнуващо остава участието във фестивала „Звуците на Долмените“, където са били поканени от Марио Брунело – голям италиански челист и художствен ръководител на събитието. В рамките му има концерти в планината и на всяко издание се организира екскурзия. По време на пътешествието, където има подходящо място, се изпълнява музика.
Изданието през 2014 г., в което са участвали Signum, оказва влияние върху тях, защото е било във връзка със 100-годишнината от избухването на Първата световна война и те си свирили в местност, през която е минавал фронтът. Там са били една срещу друга армиите на Италия, от една страна и на Австроунгария, от друга.
Signum са изпълнили музика от композитори от държави, участвали във войната – Франция, Италия, Германия, Австрия и Русия, също и произведения, написани по време на Първата световна война.
Музикантите споделиха, че това е било потискащо, от една страна, тъй като са били на място, където са се водили военни действия и въпреки изминалото време още са се виждали следите от войната. Имало е и положителна страна – да се излезе от концертните зали сред природата, тъй като там е важна връзката между слушателя и музиканта и между музиканта и природата. Важен е бил не перфекционизма, а да се представи отношението към музиката, особено на 3 000 м. височина, където на духовите музиканти трудно им достига въздух, за да изпълняват музиката си.
Добави коментар