Липсата на квалифицирани кадри е огромен проблем, алармира бизнесът
14:47, 14 мар 16
25
323
Шрифт:
Все по-малка част от младите българи се насочват към природо-математическите и технически направления.
253 деца от Кюстендил са били запитани за това каква квалификация искат да придобият и нито едно от тях не иска да започне образование в технически университет или специалност показват проучвания на АИКБ. Работещите инженери в българските предприятията в по-голямата си част са на възраст над 55 години.
Проблем е и ниското ниво на висшето образование, допълни още Недялков. Като собственик на фирма, занимаваща се металургия, той сподели, че отделя по 10 хил. лв. седмично за обучение в Германия на оператори на машини.
Държавата вижда, че областта на квалификацията е сериозен проблем и започва диалог с бизнеса и браншовите организации, но темповете са изключително бавни, допълни още той.
Проучване на АИКБ сочи, че почти всички продавач-консултанти са висшисти по икономика. Миглена Ангелова съобщи, че до два месеца ще има национален дебат с МОН, на който да се обърне внимание на проблемите пред дуалното образование и тези на висшето. Държавата трябва да има устойчива политика в това направление и да се промени модела на мотивация сред младите и семействата, допълни още тя. В момента интересът е насочен към дизайнерските професии и юридическите науки и това създава дефицит на подготвени кадри в техническите специалности.
Добави коментар