Седем фирми в Русенско са се възползвали от максималното данъчно облекчение през 2015 г.
09:24, 13 мар 16
25
274
Шрифт:
Според текста в Закона, корпоративният данък се преотстъпва в размер до 100 % на данъчно задължени лица за данъчната им печалба от извършваната производствена дейност, включително производство на ишлеме, когато са изпълнени едновременно няколко условия. Първото е производствената дейност да се извършва единствено в общини, в които за предходната година преди текущата има безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната за същия период – в случаите на минимална помощ. Второто условие е данъчно задълженото лице да извършва производствена дейност в изпълнение на проект за първоначална инвестиция единствено в общини, в които за предходната година преди годината, в която се подава формуляр за кандидатстване за помощ, има безработица със или над 25 % по-висока от средната за страната за същия период – в случаите на държавна помощ за регионално развитие. Следващите 2 изисквания са през целия данъчен период в предприятието да се подържат не по-малко от 10 работни места, като най-малко 50 % от тях са заети пряко в извършваната производствена дейност и не по-малко от 30 на сто от персонала са лица с постоянен адрес в общините, попадащи в регионите за това данъчно облекчение. Има и други задължителни условия, които са изброени подробно в чл. 188 и чл. 189 от ЗКПО, съответно в случаите на минимална помощ или на държавна помощ за регионално развитие.
Актуалният списък на общините е в приетата от Министерството на финансите Заповед № ЗМФ-86/01.02.2016 г. за утвърждаване на общини с безработица със или над 25 на сто по-висока от средната за страната за 2015 г. За Русенска област това са всички общини с изключение на Русе – неприятен факт, но и даващ възможност предприемчиви бизнесмени да се възползват, както от данъчното облекчение за преотстъпване на корпоративния данък, така и да намерят за своите предприятия по-евтина работна ръка в малките селища, отколкото в областния град. През 2015 г. в офиса на НАП в Русе са подадени 7 декларации от юридически лица за ползване на тази преференция. Най-много са за предприятия в община Сливо поле – 4 бр. и по 1 бр. от фирми в общините Ветово, Две могили и Борово.
Офисът на НАП в Русе може да предостави информация на всички предприемачи, който желаят да научат повече за възможностите, заложени в чл. 184 на ЗКПО, с които държавата се стреми да подпомогне развитието на бедните региони с местни производства, да намали безработицата и да задържи младите хора в родината.
Добави коментар