Управителният съвет на НСОРБ се срещна с Томислав Дончев и Лиляна Павлова

09:07, 13 мар 16 25 336 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
Управителният съвет на Националното сдружение на общините в Република България проведе редовно заседание. В него взеха участие председателят на УС Даниел Панов, вицепремиерът Томислав Дончев и министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Дискутирани бяха две горещи за общините теми, като се търсиха работещи решения на проблемите с наложени финансови корекции по европейските проекти и финансирането на ВиК сектора.

Вицепремиерът Дончев подчерта, че предприетите до момента мерки за преодоляване на последиците от финансовите корекции не са срещнали подкрепа от Европейската комисия. Поради тази причина ще продължи практиката основната тежест за покриване на финансови корекции по проекти от програмен период (2007-2013 г.) да остава за сметка на бенефициентите, като за целта ще им бъдат предлагани безлихвени кредити от републиканския бюджет.

Само за определени случаи, при които след внимателна преценка се установи, че бенефициентите нямат вина за налагането на корекциите ще се търсят решения за ползването на държавна подкрепа.

Що се касае до бъдещите финансови корекции по настоящият програмен период (2014-2020 г.) членовете на УС настояха за възможността, НСОРБ да вземе активно участие в подготовката на подзаконовите актове в тази област.

По повод предстоящото влизане в сила на Закона за обществените поръчки (ЗОП) от 15 април 2016 г. вицепремиерът обърна внимание, че се разработва допълнителен механизъм за контрол, който ще отчита наличието на съществени и трайни нарушения на възложители, както в процеса по възлагане, така и при изпълнение на сключените договори по реда на ЗОП. При констатиране на подобен тип нарушения, на възложителите ще бъдат налагани наред с финансовите корекции, допълнителни санкции, които ще представляват удръжка от изравнителната субсидия на общините.

В своето изложение министър Лиляна Павлова се обърна към НСОРБ за съдействие и апелира към общините с проекти по ОП „Регионално развитие” 2007-2013 г. във възможно най-кратки срокове да представят в Управляващия орган всички необходими документи за верифициране на извършените от тях плащания по проекти. Непредставянето на документи е основание за непризнаване на разходи и съответно невъзстановяването им на общините.

Необходимо е също така да се ускори изпълнението на приоритетна ос 1 на Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г. За целта, в срок до 31 март общините, които все още не са депозирали Инвестиционните си програми следва да ги подадат. Необходимо е също общините да спазват Насоките за кандидатстване по ос 1 при разработване на Инвестиционните си програми, тъй като се идентифицират пропуски при формулиране на индикаторите, не се спазва задължителното изискване 5 % от финансовия ресурс да се насочи към социална инфраструктура, не се залага финансиране от финансовите инструменти при интервенции, за които това е задължително. Включват се проекти извън Интегрираните планове и дейности, които са недопустими. Всичко това отлага одобряването на Инвестиционните програми.

Стана ясно също така, че три общини, все още не са депозирали описание на междинните си звена и следва да го направят във възможно най-кратък срок, тъй като това възпрепятства акредитацията на Управляващия орган. Тя е необходима, за да може УО да извършва плащания по програмата.

Управителният съвет настоя и да се намери решение за общините от неконсолидираните ВиК области, които без вина ще бъдат лишени от възможността да получат финансиране за инвестиции във ВиК сектора.

В тази връзка се постигна договореност, че ще се използва национален механизъм за инвестиционна подкрепа за общините от неконсолидираните областите, с изключение на тези, които имат собствени ВиК дружества.

 

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама