Задължителното и електронното гласуване минаха на първо четене
14:23, 10 мар 16 / Политика
25
371
Шрифт:
В новия кодекс бе прието и въвеждането на машинно гласуване, както и промяната на състава на Централната избирателна комисия (ЦИК), създаване на отделен многомандатен избирателен район (МИР) в чужбина, въвеждането на активна регистрация, ограничаване на влиянието на религията в изборния процес, промяната на преференциалния вот и премахването на голям брой от населените места, в които се гласува за кмет.
Бе прието и предложението на депутати от ДБГ до 2 години да бъде въведено електронното гласуване. Депутатите гласуваха „за“ идеята на ГЕРБ то да бъде експериментално до 2018 г. и резултатите от него да имат аналитично значение. Внесеното предложение от Настимир Ананиев (РБ) за електронно гласуване предвижда то да се извършва в период от 4 до 7 дни. Дистанционното гласува ще приключва 4 дни преди изборите, за да се избегнат манипулации на вота.
ПФ отвоюва и разделянето на българите зад граница на гласуващи в страните от Европейския съюз и на тези, които упражняват правото си на вот извън съюза. Допълнителни секции ще се откриват само в рамките на страните членки, а в останалите - "тъмни стаички" ще има единствено в дипломатическите представителства.
Депутатите склониха да отпаднат и номерата на партиите в изборната бюлетина, въпреки че в комисия текстовете на реформаторите бяха отхвърлени.
В своето предложение за задължителното гласуване патриотите са записали глоби за неспазването му. Те ще се изразяват в отнемане на социални помощи за социално слабите и глоба от 50 лв. за останалите граждани. Наказанието няма да важи за българи над 80 години.
Сред неприетите предложения отпадането на агитацията на "майчин език" и въвеждането на образователен ценз.
Ще бъде създаден и нов многоизбирателен район (МИР) за българите в чужбина, като те ще е имат право да гласуват и за личности. Идеята е на Мартин Димитров и Петър Славов от РБ, като тя предвижда създаването на три избирателни района зад граница, които да се определят на географски принцип.
Преференциите ще се запазят в 7-процентовата бариера, но тя вече ще бъде на базата на действителните гласове за съответната листа. ГЕРБ прокараха и скъсяването на предизборната кампания от 30 на 21 дни.
По идея на ГЕРБ в Централната избирателна комисия (ЦИК) ще бъде създаден обучителни екипи, в които ще участват безпартийни експерти. Според вносителите това ще подобри работата на ЦИК, а също и на производните му СИК и ОИК.
Бяха приети и текстовете на реформаторите, с които ще бъде въведено машинното преброяване на бюлетините, както и машинното гласуване.
АБВ и БДЦ постигнаха намеренията си да обновят състава в ЦИК, в който в момента работят членове, издигнати от партии, които отдавна не са част от политическата действителност.
По предложение на ГЕРБ кметове на градове и села ще бъдат избирани само при налични над 350 избиратели.
Според независимия депутат Георги Кадиев задължителното гласуване е глупост. „Това не е начинът да накараме хората да се интересуват от политика“, категоричен е той.
Искрен Веселинов от ПФ му отговори, че е глупост системата, която „възпроизвежда едни и същи физиономии, сменящи политически си възгледи чрез политическо номадство“.
В отговор на желанието на ДПС да отпадне преференциалното гласуване Мартин Димитров от РБ отбеляза, че депутатите от Движението са последователни в своята политика.
„Първо изключиха преференциално избраните си депутати, а сега искат изцяло да отпадне системата“, каза той и допълни, че не би трябвало демократичните партии да се страхуват от собствените си избиратели.
Хамид Хамид от ДПС се противопостави на идеята на ПФ избирателните секции извън ЕС да бъдат само в дипломатически ни представителства. „Това е лишаване от правото на глас на стотици хиляди българи. Няма да подкрепим електронното дистанционно гласуване”, заяви депутатът.
Добави коментар