Проф. Васил Тодоров: Ранното откриване на бъбречно увреждане дава по-големи шансове за лечение
15:47, 09 мар 16
25
1629
Шрифт:
Професорът беше категоричен, че хората трябва да обръщат внимание и на малките симптоми, а не да чакат бъбречните болести да достигнат напреднал стадий.
„На какво трябва да се обръща внимание по отношение бъбречните заболявания. Не всяка болка в кръста да се приеме за дископатия и съответстващата неврологична симптоматика, а да се сещаме, че има и бъбреци. Оттоци, промяна в цвета на урината – главно към червено, хора с повишено артериално налягане и захарен диабет. Ето симптоми и контингенти, при които вниманието трябва да е по-голямо. Да не се подценяват оплакванията, колкото и малки да са, а да се търси помощ“, каза още професорът.
Д-р Бисер Борисов, асистент в клиниката но нефрология и диализа допълни, че по-голямата част от бъбречните заболявания протичат без никакви симптоми. Затова рисковите групи пациенти трябва да преминават профилактичен преглед поне веднъж на 2 години:
„Рисковите групи са хората с вродени аномалии в отделителната система, с известни заболявания установени през детството, с преживени операции довели до отстраняване на единия бъбрек, хора с наднормено тегло, захарен диабет и с артериална хипертония, възрастните. Тази част от популацията, която струва ми се е все повече, трябва да бъдат обследвани през период от поне две години, с оглед ранно установяване на бъбречна недостатъчност или данни за влошена бъбречна функция“, коментира д-р Борисов.
Той уточни, че ранното диагностициране на бъбречна недостатъчност не дава 100% гаранция за излекуване, но осигурява възможност за подпомагане възстановителните сили на организма и съхраняване качеството на живот за по – дълго време.
„Всяка една болест води пациента при доктора най-често тогава, когато се влоши качеството на живот. Всъщност по-важно е да увеличим не само продължителността на живот, но и качеството. Това може да бъде направено успешно, ако хроничните бъбречни заболявания се установят в по-ранен стадий. А установяването им в такъв стадий става единствено и само чрез изследване“, заключи медикът.
Добави коментар