Най-важното в доклада на „Аликс партнърс“ е с дребен, нечетлив шрифт, обяви реформатор
18:30, 25 фев 16
25
474
Шрифт:
Това съобщи депутатът от Гражданската квота на Реформаторския блок Гроздан Караджов в ефира на бТВ по повод предоставения на Народното събрание одитен доклад на американската компания „Аликс партнърс“.
„Прочетох около 1/3 от него и мога да кажа, че като текст е труден за четене“, обясни реформаторът и допълни, че документът е сервиран пред обществото като публичен, което е прах в очите на хората.
„Понеже депутатите го били видели, той вече е публичен. Първо, не всички депутати четат английски на такова ниво. Второ, специализиран одиторски доклад не се чете лесно дори на български език. Изисква се специално образование. Трето, докато го четете, не се разрешава да си напишете някоя и друга ключова дума, с която да се подсещате дори за хронологията му. Дори една елементарна писалка ви е забранена в тази стая. Единствено можеш да го прочетеш и каквото случайно ти остане в главата от 600-те страници, остане“, разясни Гроздан Караджов.
Относно дребния шрифт водещата предположи, че трябва да бъдат четени с лупа, но Караджов не се съгласи. „Дори и с нея не може. Разрешителната способност на принтера е достигната и той вече не може да изпише тези думи. Според мен това е направено нарочно“, категоричен е депутатът.
По думите му основното име в документа е това на Цветан Василев. Навсякъде се говорило за свързани фирми с негo. От една страна Василев е разпореждал отпускането на кредитите и тегленето на стотици милиони в кеш.
„Останах с впечатлението, че нито една фирма не се управлява по такъв безобразен начин. Взимате парите на вложителите и на държавата и след това си ги давате на себе си. Крадете ги и вече дали ги давате на себе си или на един добре подбран политически кръг, за когото се знае. Това е кръгът #КОЙ и ние го знаем кой е“, поясни Караджов.
Според него банкерът Цветан Василев трябва да проговори за това кой стои зад всички тези над 100 фирми с кредити в КТБ. Караджов допълни, че когато се е заровил във взаимоотношенията във Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) и избора на фирма-изпълнител, както е избрана "Аликс партнърс", се оказало, че в заданието фигурират две части.
„Едната е проучвателна, в която е трябвало да се проследят активите. Да се види какво с парите на банките е било купувано – най-вече дялове и акции в дружества и в уж инвестиционни проект. Втората част е трябвало да бъде проследяването на тези активи до взимане на конкретно действие. До установяване на запор върху такива активи“, каза Караджов.
По думите му, вторият договор по време на преговорите от ФГВБ са го оставили за по-късно, когато вече е изпълнен първия.
„Казали са „Нека да видим какъв ще е резултатът от първия и веднага ще сключим втори договор“. Първият е „преглед на печата“ и е направен много съвестно. Аз питам вторият договор шест месеца след получаването на първия ФГВБ подписал ли го е? Той е за търсене, намиране и възвръщане на средства, загубени в КТБ. „Аликс партнърс“ е правила такива разследвания в международен план за други такива измами. Другият въпрос е дали този договор е на процент, за да бъде „Алиск партнърс“ заинтересована да ни върне парите“, запита Гроздан Караджов.
Добави коментар