КЗК обвини “Лукойл” в злоупотреба с монополно положение
15:36, 25 фев 16
25
534
Шрифт:
Говорителят на Комисията Марио Гаврилов заяви, че е образувано и производство за злоупотреба с господстващо положение срещу "Лукойл Нефтохим".
Секторният анализ на КЗК сочи, че има идентичност в ценовата политика на пазара на търговия на дребно, прилагана от следните дружества: „Шел България“ ЕАД, „Ромпетрол България“ ЕАД, „Еко България“ ООД, „ОМВ България“ ООД, „Петрол“ АД, „НИС Петрол“ ЕООД и „Лукойл България“ ЕООД. Анализът е продължил малко повече от седем месеца.
От комисията обявиха, че от средата на 2013 г. до 2014 г. , а по-късно и през 2015 г., се наблюдава продължително задържане на цената на дребно на високи нива и липсата на навременна и адекватна реакция спрямо понижението на цената на едро и производствената цена, което би могло да е в резултат на антиконкурентни практики-картелни споразумения.
Срещу „Лукойл Нефтохим“ има отделно обвинение, че продават по-евтино продуктите си за износ, отколкото тези на българския пазар. Според КЗК това не е логично, защото според информацията, която имат, родния пазар заема най-голям дял от продажбите на компанията.
Максималната санкция при доказване на обвиненията стига до 10% от годишния оборот на компаниите, заяви още говорителят на КЗК. От комисията заявиха, че не могат да си поставят срок за това колко бързо ще съберат необходимите доказателства, за да ги предоставят на българския съд, защото не се знае дали компаниите ще съдействат. По техните думи практиката при разкриване на картел в другите страни е някой от обвинените да направи самопризнания, като изразиха надежда, че и у нас ще се случи по този начин.
По думите на говорителя на регулатора, въпреки внесеното от КЗК предложение за промяна на законодателството за носенето на наказателна отговорност от подписвалите картелни споразумение лица, така все още не е направена. Даден беше пример, че в други европейски държави правната уредба предвижда носене на лична отговорност на съответните лица и парична санкция.
В анализа на КЗК се посочва, че затегнатите мерки за контрол върху горивата след 2009 г. са довели до ограничение или затруднение на вноса на горива. Голяма част от предложенията за промени на комисията повтарят тези от 2012 г.
КЗК посочиха известния вече проблем с данъчните складове, които се държат монополно от "Лукойл" и препоръчаха изграждането на държавни данъчни складове, както и възможност за внос на горива от близки до България държави. Комисията препоръчва преразглеждане на условията за данъчни складове, тъй като е необходим огромен ресурс за изграждането им. Това според регулатора ще подобри инвестициите и ще окаже ефект върху цените на горивата.
Относно проблема с т.нар. „ведомствени бензиностанции“, от КЗК препоръчват да се направи нормативна уредба, чрез която да се контролира дейността им, както на другите търговци.
Секторния анализ на КЗК засяга и проблема със сивата икономика, те препоръчват насърчаване на конкуренцията, ефективен държавен контрол и облекчаване на правно-административните бариери пред навлизането на нови търговци на пазара. От комисията обявиха, че има един сериозен дял от търговци, които не спазват установените правила.
Добави коментар