Властта се сети, че договорът на коценсионера в Банско не е наред

12:40, 24 фев 16 / Политика 25 346 Шрифт:
Topnovini Автор: Topnovini
"Няма да бъде взето каквото и да било решение за концесията на ски зоната в Банско преди да се постигне консенсус с гражданските организации, преди да стане ясно и категорично на всички, че действията на правителството не се предопределят от желанието да се обслужват нечии олигархични интереси. Ако има подобно съмнение ние няма да пристъпваме към действия".

Това каза министърът на околната среда и водите Ивелина Василева след редовното заседание на Министерския съвет. Снощи правитеството съобщи, че отлага предвидена точка от дневния си ред свързана с концесионния договор на фирма "Юлен", която стопанисва ски съоръженията в Банско.

Василева посочи, че съвсем скоро ще бъде организирана среща, на която да бъдат обсъдени всички предложения на гражданските организации. 

"Решение на Министерски съвет няма да бъде взимано, няма да бъде внасяна за разглеждане от кабинета подобна точка в дневния ред, защото възникнаха съмнения в гражданското общество, което ние не можем да приемем", отсече Василева. 

Министърът на екологията обясни, че анализи показват десетки неясноти и нередности в договора на фирмата концесионер. Ивелина Василева посочи, че в договора липсват ясни параметри за обхвата и обекта на дейност и предмета на концесията. Тя допълни, че фирмата не плаща достатъчно за това, което ползва. Василева припомни, че договорът е подписан през 2001 год., по време на правителството на Иван Костов, а в последствие е преподписан по времето правителството на Симеон Сакскубургготски. Тя подчерта, че още тогава е имало разминаване между текстовата част на договора и несъответствие с текущото законодателство.

"От тази ситуация може да се излезе по два начина - или чрез прекратяването на концесионния договор, или чрез подхождането към изменението му с цел прецизиране. Ще заложим ясни текстове за предмета и обхвата на договора. Искаме да се въведат и ясни механизми за контрол, както и механизми за увеличаване на концесионното възнаграждение", посочи Василева.

Вариантът с прекратяване на концесията обаче щял да излезе солено на държавата. 

"Евентуално пристъпване към прекратяване би означавало огромен риск, защото това ще доведе до съдебни процедури, пряка финансова щета за държавата. Причината е, че единственото основани заради което може да се прекрати концесията е неизпълнение на задълженията на концесионера, а това е много трудно доказуемо", посочи Василева.

По думите и при евентуално прекратяване държавата ще трябва да плати неустойки за десетки милиони левове.

Добави коментар

Моля попълнете вашето име.
Top Novini logo Моля изчакайте, вашият коментар се публикува
Send successful Вашият коментар беше успешно публикуван.

Реклама