Сряда: Цветан Василев тръгва към България. Или не тръгва
18:02, 23 фев 16
25
356
Шрифт:
Съдебното заседание ще бъде закрито за медиите. На него съдията ще разпитва по "всички релевантни обстоятелства, за да се установи наличието на предварителни условия за екстрадиция, особено по лични обстоятелства, гражданството, отношението на молещата държава и искането за екстрадиция".
Причината Сърбия все още да не е дала разрешение за екстрадицията на Василев е, че решението на Висшия съд, взето преди година, бе обжалвано и отменено на втора инстанция в Апелативния съд в Белград.
“По време на решението на Висшия съд в Белград не са били взети под внимание правата на обвиняемия Василев, които са гарантирани от международните правни договорености, както и от сръбското правосъдие. В крайна сметка правата му са били нарушени”, обясниха от Апелативния съд.
Освен това, първоинстанционният белградски Висш съд не е потвърдил по време на вземането на решението си дали са изпълнени фактически условията за екстрадиране на издирвания от българското правосъдие банкер Цветан Василев.
Така вече повече от 16 месеца Сърбия не може да отговори на молбата на България за екстрадиция. Нашата прокуратура прати повторно писмо и преди осем месеца, но отговор на него също няма.
Василев сам се предаде на 16-и септември 2014 г. на сръбските власти. И му бе наложена постоянна мярка за задържане "подписка".
На многобройните призиви от висши български държавници, а и не само, да се завърне сам на територията на страната, Цветан Василев винаги отговаряше по един и същ начин - ще го направи, когато получи гаранции за своя живот, този на семейството си и за справедлив съдебен процес, каквито, по думите му, към момента няма.
"Прокуратурата се държи като Светата инквизиция и е в крещяща колизия с изискванията на европейското право, което спазва презумпцията за невинност“, каза в последното си интервю пред Сашо Диков в телевизия BIT той.
Цветан Василев има и отправяни многократно заплахи за живота му. Той обаче така и нито един път не посочи от кого идват те. Това не попречи на депутата от ДПС Делян Пеевски, с когото, според Василев, са били в близки отношения и именно разрива им е предизвикал фалита на КТБ, да отрече, че са от него.
“Гузен негонен бяга”, коментираха тогава адвокатите на Василев.
Междувременно самият банкер е привлечен задочно като обвиняем за длъжностно присвояване в особено големи размери и за безстопанственост. Това стана месец, след като КТБ бе поставена под особен надзор в края на юни месец 2014 г.
При стъпването му на родна почва го очаква поне 72 часа арест, гласи решение на Софийския апелативен съд (САС), с което бе отхвърлено искането на адвокатите на банкера за отмяна на постановлението за предварителното му задържане.
Според защитниците на Василев именно заради това решение той няма да се върне в България, освен ако Белград не постанови това.
След като казусът отново премине през инстанциите, окончателното решение ще е на правосъдния министър в Сърбия. За неговата преценка няма срок. Според публикации в медиите в западната ни съседка Василев е близък с тамошния президент, което може да му помогне за по-добра развръзка на делото.
Добави коментар