Тинка Косева: Съдиите си пишат решенията вкъщи (снимки)
14:51, 23 фев 16
25
1274
Шрифт:
Тинка Косева покани представители на медии и граждани в кабинета си, за да се опита да неутрализира създалото се обществено напрежение, прераснало в протест с гнили ябълки пред сградата на административното съдилище. Повод за демонстрацията стана скандалното решение на съдийката Евелина Попова, която отново допусна колите в Приморския парк, а днес не се появи на работа.
Пред сградата на съдилището недоволните бяха поставили гниещи плодове, с които целяха да покажат настоящото положение на правосъдната ни система. Те припомниха, че суверен е народът и че при вземането на решения с голям обществен интерес, какъвто е случаят с движението на автомобили в Морската градина, съдията докладчик е задължен да се съобразява първо с обществения интерес, а след това със своя собствен, на съпруга си и на неговите клиенти, пък били те и от ранга на "Овърсийз Хоризонт".
Въпреки че се води на работа, самата Евелина Попова не благоволи да се появи пред протестиращите, за да обясни мотивите за взетото решение, което противоречи на решение на друг състав на Варненския административен съд, както и на касационната инстанция в София.
Пред журналисти и представители на протестиращите председателят на съдебната институция Тинка Косева обясни, че Попова не била длъжна да разговаря с протестиращите и че това било нейно решение. Административната ръководителка подчерта още, че не може да бъде запозната с всички разглеждани от подчинените й казуси, както и да оказва влияние върху решенията им.
Отсъствието на съдия Евелина Попова в работен ден Косева обоснова с факта, че стаите в иначе новата сграда на Варненския административен съд били малки, магистратите трябвало да работят по двама или трима, при което те си пречели.
"Все пак това решение подлежи на обжалване”, подчерта неколкократно съдебната шефка Тинка Косева, явно опитвайки се да потуши напрежението. В същото време тя припомни на екозащитниците, че решенията са задължителни за гражданите. За съдиите обаче, както стана ясно, това не важи, защото до този момент няма тълкувателно решение по казуса с колите в парка.
На въпрос на Topnovini.bg дали при наличие на сериозни съмнения за конфликт на интереси заради родствената връзка на съдия Евелина Попова с адвокат Младен Попов гражданите могат да защитят по някакъв начин правата си, Косева отговори, че тя не била знаела дали има такъв, но ако се представят съответните доказателства – да, конфликтът на интереси е повод за отмяна на постановеното съдебно решение.
"Това обаче може да иска страна по делото”, допълни председателят на Административния съд. В случая това е Община Варна, която се очаква да внесе жалба с искане за отмяна на решението.
Липсата на подробен устройствен план за местността "Салтанат" в Морската градина на Варна дава възможност за прехвърляне на отговорността между местните магистрати и Върховния административен съд. Поради липса на яснота дали местността и изобщо цялата Морска градина е парк или в нея се предвиждат и алеи за движение на автомобили, се дава възможност за различни тълкувания и поредица от решения, нито едно от които обаче не е окончателно и задължително за всички. Тази позиция застъпи пред Topnovini.bg екологът от сдружение "Reefformers” Арман Саркисян.
На същото мнение са и представители на други граждански сдружения, сред които и Кръстю Кръстев от "Зелена Варна”, които се събраха пред сградата на Административния съд, за да обявят публично категоричното си несъгласие с решението на съдия Евелина Попова.
Гражданите изразиха своя протест, издигайки плакати с надписи, сред които "В Административния съд няма корупция”, "Морската е градина”, след което неколкократно скандираха "Уволнение!” за съдия Евелина Попова.
Добави коментар