Още 9 хил. файла от архивите на Държавна сигурност излизат до юли
20:19, 08 фев 16
25
365
Шрифт:
Том 25 от представените сборници е озаглавен „Военното разузнаване и Варшавският пакт срещу НАТО“, а том 30 се разпространява под името „ПГУ- ДС и Варшавският пакт срещу НАТО (1969 – 1991)“.
„Сборникът не очерня толкова дейността на служителите на Министерството на отбраната“, каза председателят на Комисията по досиетата Евтим Евтимов пред София Topnovini.bg, като допълни, че поредицата се приема добре от ведомството. По неговите думи това е един добър прочит на архивните документи.
Архивите, представени в том 25 и том 30, се показват за първи път в публичното пространство и отразяват събитията от 1945 г. до 1991 г. Като акцент са изведени архивите от Студената война и след създаването на Вършавския договор.
Взаимодействието между военното разузнаване на България, външно-политическото разузнаване в лицето на Първо главно управление, другите страни от Източна Европа и резултатите, които са постигнали, може да се разчетат в документите, каза още Костадинов.
Усиленото взаимодействие и контрола, който е оказван от Съветския съюз и службите му върху работата на българските служби е фрапантното в тези архиви на ДС за него. „Разширяваме като понятие това, че действително всичко е било контролирано и ръководено от службите на бившия Съветски съюз“, допълни Костадинов.
Според председателя на Военноисторическата комисия доц. Станчо Станчев военната история трябва да се представя пред българската и чуждестранната общественост такава, каквато се е случила на базата на документите и безпристрастното тълкуване на фактите.
Последни новини

Казино индустрията в ОАЕ: началото на нова ера
06:46, 28 май 25 / Свят
Шествие, звездите Миро и Вениамин, ансамбъл „Филип Кутев“ и 250 дрона в небето – на 24 май в Сливен
17:00, 23 май 25 / Регионални новини
Поръчайте предварително новите HONOR 400 и HONOR 400 Pro със 100 лева отстъпка от А1
16:48, 23 май 25 / А1
Добави коментар