"Батко" не можел да спре милионите към "братко", сочат мотивите на съда
19:17, 08 фев 16
25
394
Шрифт:
Съдебната сага, наблюдавана и от Брюксел, се проточи 6 години на първа инстанция, а делото в САС приключи след само едно заседание, като апелативните съдии са напълно съгласи с мотивите на съдия Петя Крънчева от Софийския градски съд, която през пролетта на 2015 г. оправда Георгиев.
Той е обвинен в длъжностно престъпление, свързано с това, че е сключил 8 договора с фирми на братята му Бойко и Емил Георгиеви за над 38 млн. лв. Две инстанции обаче са категорични, че Веселин Георгиев не се е явявал възложител на въпросните поръчки, а такива са били областните пътни управления, които на практика са сключвали договорите с фирмите на братята му "Биндер" АД, "Инмат" ООД и гражданско сдружение "Инфраструктурни обекти". Тъй като Георгиев не е възложител, съдилищата приемат, че няма как да е нарушил и забраната в Закона за обществените поръчки в тях да участват свързани лица.
Скандалът с възлагането на обществени поръчки на фирми на братята на Веселин Георгиев избухна през 2008 г. и доведе до спиране на пари от Брюксел - 115,4 млн. евро по програма ИСПА и 50 млн. евро по програма ФАР, което също е коментирано в мотивите на съда.
На първо място съставът на САС с председател и докладчик Мария Митева приема изводите на СГС, че са "напълно несъстоятелни" доводите на прокуратурата относно това, че след като Георгиев е овластил директорите на областните дирекции да провеждат обществени поръчки, то те действали от негово име. Изследвани са процедурите и за всеки от 8-те договора, като при всички поръчки изпълнителят бил предложен от комисия, в които Георгиев нямал участие, а шефът на областната дирекция е избирал окончателно фирмата-изпълнител, като се съобразявал с предложението на комисията.
"В контекста на това, подсъдимият Георгиев не е и не може да бъде субект на престъплението, за което му е повдигнато и внесено за разглеждане обвинение", се казва в мотивите на съда. Двете инстанции приемат за доказано, че Георгиев не е оказвал и влияние на който и да е от членовете на определените комисии при вземане на решенията им, нито на директорите, като по делото не са налице и каквито и да са твърдения в тази насока. Отношението му към тези договори е било само да ги одобрява с подпис, след като процедурите вече са приключени окончателно. Това според прокуратурата обаче означава активно участие в процеса по провеждане на поръчките. Според прокуратурата Георгиев е трябвало да отстрани от участие фирмите на братята си. Двете инстанции обаче определят твърдението на обвинението за "лишено от законодателна опора", поради което е и неоснователно.
В мотивите си в тази насока САС пише, че в Закона за обществените поръчки (ЗОП) и действащата към онзи момент Наредбата за възлагане на малки обществени поръчки ясно се посочва, че само комисията, определена от областните директори може да отстрани участник от процедура по ЗОП.
"Веднъж излязла с предложение за избор на изпълнител, а възложителят, т.е. органът, който издава решението избира възложителя, процедурата по определяне на изпълнителя е приключена. Решението за избор на възложител подлежи на обжалване в 10-дневен срок и след влизането му в сила няма орган - административен или съдебен, който да може да го отмени. В процесния случай, подсъдимият Георгиев не е назначавал комисия, която да му е помощен орган, а такива комисии са назначавали съответните директори", се казва в мотивите на САС, в които съдиите стигат до извод, че в тези случаи Георгиев не е имал дори правомощия да отстрани избран кандидат. Така съдът отхвърля обвинението, че Веселин Георгиев е проявил бездействие по служба.
Относно съставомерността на деянието, съдът подчертава, че не е доказана и облагата от извършеното престъпление. Мотивите на САС в тази насока отново съвпадат с тези на градския съд (б.а., които така и не бяха публикувани) и те са, че облагата може да е само имуществена и задължително трябва да е противозаконна. Тъй като по делото обаче не се установява нарушение нито при цената по договорите, нито вмешателство на Георгиев, то няма как да се приеме, че фирмите на братята му неправомерно са получили на 38 млн. лева.
Виновни били медиите
Съдът не намира връзка и между действията на Веселин Георгиев със спирането на плащанията от страна на Европейската комисия. В мотивите се посочва, че спрените програми не засягат обществените поръчки, за които Георгиев е подсъдим, а спирането е по вина на медиите.
"Спирането на плащанията от страна на Европейската комисия по проекти, финансирани от програма ИСПА, ФАР и САПАРД, които не касаят инкриминираните обществени поръчки, се дължи на публикации в медиите, които към момента на публикуването им не са проверявани и не са в пряка и непосредствена връзка с противоправни деяния на подсъдимия, още повече, че след извършване на съответни проверки, финансирането от страна на ЕК е възстановено, както и изразходените национални средства са възстановени. Категорично правилно първият съд е посочил, че не може да гради доказателствените си изводи въз основа на публикации в медиите, най-малкото заради процесуална недопустимост на подобен вид доказателствени източници, но и поради недоказаност на информацията, която същите съдържат и представят", пише още в мотивите.
Освен това съдът припомня, че обществените поръчки са финансирани с пари от държавния бюджет, а не от европейски фондове. В началото на годината от прокуратурата пък съобщиха, че ще протестират оправдателната присъда и пред Върховния касационен съд.
Последни новини

Казино индустрията в ОАЕ: началото на нова ера
06:46, 28 май 25 / Свят
Шествие, звездите Миро и Вениамин, ансамбъл „Филип Кутев“ и 250 дрона в небето – на 24 май в Сливен
17:00, 23 май 25 / Регионални новини
Поръчайте предварително новите HONOR 400 и HONOR 400 Pro със 100 лева отстъпка от А1
16:48, 23 май 25 / А1
Добави коментар