Сирийската опозиция прие да участва в мирните преговори в Женева
12:21, 30 яну 16 / Свят
25
595
Шрифт:
Решението за участие е взето, след като САЩ и ООН са предоставили поисканите от опозицията гаранции, съобщи телевизия „Ал Арабия”, като разпространи изявление от името на опозицията.
Вчера посланикът на ОНН по сирийския конфликт Стефан де Мистура в изявление към сирийския народ каза, че не бива да се допуска провал на преговорите.
Срещата в Женева, чиято цел е започване на разговори за намиране на изход от гражданата война в страна, трябваше да започне с непреки преговори между представители на Дамаск и опозицията.
Франция, САЩ и Саудитска Арабия приветстваха, в отделни изявления, решението на сирийската опозиция да отиде в Женева за участие в непреките преговори под егидата на ООН. И трите страни споменаха резолюцията на Съвета за сигурност, която предвижда спиране на бомбардировките в райони, населени с цивилни, и достъп до обсадените места. Oпозицията настоява за прекратяване на бомбардировките от страна на руските и сирийските правителствени сили и вдигане на обсадата на контролираните от бунтовници селища. Американският държавен секретар Джон Кери заяви, че "резолюцията трябва да бъде приложена изцяло, включително по отношение на спешната необходимост от хуманитарен достъп до обсадените райони в Сирия".
Още от „Свят“

Когато усмивката казва повече от думите
17:50, 20 авг 25 /
Поредицата "Прислужницата" на Фрида Макфадън: Защо целият свят е обсебен от тези психотрилъри?
19:40, 15 авг 25 /
Забраняват се свръхнаситени с никотин рискови продукти
12:29, 24 юли 25 /
Грижа за домашния любимец: 10 полезни съвета
17:30, 23 юли 25 /Последни новини

А1 с нова възможност за дарение през Моят А1
15:57, 16 сеп 25 / А1
А1 и НАПГ зарадваха близо 300 деца от приемни семейства с нови раници и учебни помагала за старта на учебната година
17:50, 15 сеп 25 / А1
По случай своя 30-годишен юбилей А1 раздава 333 предметни награди в „Колелото на съдбата“, сред които 3 автомобила
17:44, 15 сеп 25 / А1
Добави коментар