Единственият полезен ход на Христо Иванов беше да обвини мен, оплака се Цацаров
18:05, 27 яну 16 / Политика
25
431
Шрифт:
„След всичко онова, което остави в Министерство на правосъдието, след начина, по който си тръгна и след всичко онова, което в момента стои пред него – огромната дилема дали отново да се влее в редиците на неправителствените организации, дали да тръгне към някой чужд политически проект – единственият му полезен ход е да каже „Цацаров е виновен“, каза още главният прокурор и подчерта, че не е толкова тясно скроен, че да се бори за доверието на Христо Иванов.
„Честно казано не познавам и колеги, които го правят в институцията, в която работя“, добави той.
„Каква е логиката да искаш оставката на ВСС заради проблемите, констатирани от мониторинговия доклад ден преди публикуването му“, запита Цацаров и определи скандала „Яневагейт“ като част от сценарий.
„Разговор между една подсъдима и една обвиняема, записван от незнайно кого, при положение, че това не е официално СРС. Записите се пускат услужливо на порции в услужливи политически моменти. Доказано е, че записът е манипулиран. Бихте ли ми казали къде е скандалът. Стигна се дори до един финален разговор за чаршафи, рокли, къщи и прочее“, коментира Цацаров.
Констатацията на ЕК за бавен напредък по направленията „корупция“ и „борба с организираната престъпност“ не може да бъде оспорена, призна той.
Цацаров определи доклада на ЕК като „очаквано критичен“ и „повече от реалистичен“, „обективен до болка“, но допълни, че документът е "не и унищожителен, както се очакваше“. Според него отговорността е споделена между трите власти. Главният прокурор изрази и съжаление, че докладът се превръща във вътрешнополитически инструмент.
Той подчерта, че не е притеснен от препоръката на ЕК за външна независима проверка на дейността на прокуратурата, защото това не е предвидената в проекта за стратегия за съдебна реформа международна експертиза.
„Това е експертна помощ в рамките на механизма за сътрудничество и проверка. Прокуратурата е готова да приеме чужди експерти – магистрати от страните членки на ЕС. Не говорим за експертиза или каквато и да е друго инициатива, осъществена от наши или чужди НПО“, коментира той.
Добави коментар