Заради разходите си бизнесът не сваля цените, обясни стопанската камара
23:48, 21 яну 16
25
388
Шрифт:
Това се казва в позицията на Българската стопанска камара (БСК), която е отговор на поставения от премиера Бойко Борисов към тях въпрос защо не намаляват цените след като петролът поевтинява.
От БСК разпространиха статистически данни за промените в цените на горивата у нас и в Европа, за цената на труда, осигуровките и данъците.
От тях става ясно, че ефектът от поевтиняването на горивата няма как да преодолее съществено останалите разходни тежести за бизнеса и затова потребителските цени през 2015 г. у нас са намалели с едва 1.1 процента на годишна база.
Според изнесените данни надали и през настоящата година българите може да разчитат на съществено поевтиняване на крайните цени на стоките.
Страната ни обаче е с най-ниската акцизна ставка върху горивата сред страните от ЕС – 0.363 евро за бензина и 0.33 евро за дизела. По цени на безоловните бензини България е пета в Европа (0.993 евро), като с по-ниски цени са Литва, Австрия, Естония и Полша. По цени на дизела България е на девета позиция (0.963 евро), като с по-ниски цени са Испания, Латвия, Гърция, Естония, Люксембург, Австрия, Полша и Литва.
Последни новини

Шествие, звездите Миро и Вениамин, ансамбъл „Филип Кутев“ и 250 дрона в небето – на 24 май в Сливен
17:00, 23 май 25 / Регионални новини
Поръчайте предварително новите HONOR 400 и HONOR 400 Pro със 100 лева отстъпка от А1
16:48, 23 май 25 / А1
А1 със специална кампания на безжични слушалки Huawei с до 30% отстъпка през май
13:16, 22 май 25 / А1
Добави коментар