Путин за санкциите: Театър на абсурда (обновена)
14:51, 11 яну 16 / Свят
25
341
Шрифт:
По думите му санкциите са глупави и вредни и за Русия, и за ЕС. Той за пореден път обяснява референдума в Крим за отделянето му като „демокрация, воля на народа“.
"Санкциите имат ефект върху руската икономика", признава Путин, но допълва, че тя постепенно се стабилизира. Брутният вътрешен продукт е намалял с 3,8 процента през 2015 г., а инфлацията е близо 12,7 на сто. "Търговският баланс обаче е все още положителен. За първи път от много години ние изнасяме значително повече стоки с висока добавена стойност и имаме над 300 млрд. долара в златни резерви", отбелязва руският президент.
Прави паралел между Крим и независимостта на Косово и допълва: „Отношенията между държавите се формират малко по-различно, не като между хората. Аз не съм приятел, не съм невеста или жених, аз съм президент на Руската федерация. 146 млн. души – тези хора имат свои интереси и аз съм длъжен да ги отстоявам.
В цялото интервю Путин се фокусира върху НАТО, чието разширяване в Източна Европа по думите му предизвиква напрежението с Русия. Путин разказва, че още през 90-та година е имало разговори между съветското ръководство и германски политици, че пактът няма да се разширява в тази посока. Цитира покойния германкски политик Егон Бар, който още тогава предупреждава в неоповестени досега разговори: „Ако при обединенито на Германия не се направят решителни крачки за преодоляване на разделението в Европа на враждуващи блокове, това обрича СССР на международна изолация“. Бар е говорил и за необходимостта от създаването на нов съюз в центъра на Европа.
Путин хвърля вината за изострените кризи върху Запада и уточнява, че Русия иска да се бори с тероризма заедно с останалата част от света, защото „сме изправени пред общи заплахи“.
На въпрос дали и Русия е направила грешки, отговаря: "Разбира се, че и ние направихме грешки, просто зъкъсняхме. Ако от самото начало бяхме обяснили значително по-ясно националните си интереси, то светът днес щеше да е в равновесие. След залеза на Съветския съюз ние имахме много собствени проблеми, за които никой освен нас не е отговорен – съсипването на икономиката, разпада на социалната система, сепаратизъм и, естествено, терористичните актове, които разтърсиха страната ни. Не бива да търсим виновни зад граница".
Още от „Свят“

Казино индустрията в ОАЕ: началото на нова ера
06:46, 28 май 25 /
Институциите у нас са категорични: Нужен е постоянен фокус и борба срещу нелегалните цигари
19:15, 19 май 25 /
Арабски парфюми: Екзотика и лукс от Ориента
19:00, 13 май 25 /
Открийте нови възможности: Бонуси без депозит в Esports Insider
13:37, 10 май 25 /Последни новини

Посрещнете лятото с нов смартчасовник на Apple с до 200 лв. отстъпка от А1
13:06, 06 юни 25 / А1
"Грешници" – тайнственият свят оживява във Видеотеката на A1 Xplore TV
14:53, 05 юни 25 / А1
Специална селекция смартфони с до 80% отстъпка от А1 през юни
12:39, 04 юни 25 / А1
Добави коментар