Започват „Зимни празници” в Мечкарево
08:54, 26 дек 15
25
944
Шрифт:
Празникът се организира от Община Сливен, кметството и читалище „Просвета 1925” в село Мечкарево на втория ден на Коледа – 26 декември. Целта на събора е да стимулира проучването на традиционната зимна обредност на локално и регионално равнище и да популяризира фолклорната култура сред младите хора.
За участие в него се канят самодейни състави от региона и страната. В програмата си те могат да включат възпроизвеждане на обред или фрагмент от зимен обред – Игнажден, Бъдни вечер, Коледа/коледуване/, Васильовден/сурваки/, Силвестър/Караман/, Йордановден/Богоявление/, Ивановден, Бабинден, Ладуване, Атанасовден, Петльовден и други. В рамките на събора се провеждат конкурси за най-точно възпроизвеждане на зимен обичай, за изпълнение на обреден танц, за обредни хлябове и сурвакници.
Журито на събора е с председател д-р Владимир Демирев – етнолог от Регионалния исторически музей и членове: Иван Стоянов, ръководител на оркестъра на Ансамбъл за народни песни и танци „Сливен”, Станка Иванова – хореограф и Йорданка Таскова-председател на сдружение „Читалища”.
Последни новини

Смарт начин да останеш във форма – смартчасовници Huawei с 0% лихва от А1
18:14, 07 авг 25 / А1
А1 е най-голямата технологична компания в страната
16:55, 06 авг 25 / А1
Aтрактивни летни предложения от А1 през август – 5G смартфони с 0% лихва на лизинг
16:53, 05 авг 25 / А1
Добави коментар