Фалитът на КТБ e скандално заметен, казват социолози
15:27, 22 дек 15 / Политика
25
884
Шрифт:
„Политическата стабилност не е достатъчна и макар че местните избори бяха успешни за партиите от управляващата коалиция, няма гаранции, че управленската формула ще се запази и няма да се стигне до нови предсрочни избори. Махалото отиде още по-вдясно. Търсенето на консенсус и компромиси се изражда в политическо изнудване и надхитряне“, пише в анализа.
От института „Иван Хаджийски“ посочват, че чрез „плаващите мнозинства”, в които участват ДПС и АБВ, Борисов съумява да редуцира амбициите на „най-близките” „приятели” от РБ не по-малко успешно от времето, когато ги мачкаше, а сложната формула на новия кабинет („Борисов”) съдържа сериозни рискове за нестабилност. „Между стратегическите виждания на партньорите в управлението има съществено разминаване. Същевременно лошото състояние на опозицията и нежеланието за предсрочни избори могат да укрепят властта. Вътрешно нестабилни и изложени на противоречия се оказват всички участници в 43-ия парламент, включително ГЕРБ. Въпросът за предсрочни избори беше директно поставен, макар че идеята няма обществена подкрепа, а състоянието на опозицията не се е подобрило. Дали през 2016 г. ще има избори „две в едно”, ще зависи от поведението на „реформаторите”, но най-вече от политическата игра на ГЕРБ и личните амбиции на Бойко Борисов“, обясняват експерти.
Те отчитат още и протеклата концентрация на власт в ръцете на ГЕРБ. „Самочувствието на президента Плевнелиев достигна своя пик, но реалната му роля беше ограничена. Що се отнася до съдебната система, достатъчно е да се каже, че в края на годината – след решаването на редица структурни и кадрови въпроси, нейни представители пледират независимост, вкл. чрез публични протести“, отбелязват от института.
Според социолозите, електоралният срив на БСП и вътрешните разногласия маркират най-тежката криза в левицата след промените. „ДПС се стреми да се завърне към ролята на балансьор и да докаже тезата, че в България е невъзможно стабилно управление, ляво или дясно, без неговата подкрепа. БСП остава единствена последователна опозиция на управлението, но с ограничено медийно и обществено присъствие. Новото електорално поражение е симптом на задълбочаване на кризата на левицата. В център-дясно битката за позиции и влияние между ДПС и РБ върви с доминация на ДПС“, се посочва в анализа.
Според експертите, 2015 в България е година на политическо безвремие, а политическата апатия отново е демонстрирана на местните избори, като почвата продължава да се наторява за избуяване на популистки идеи.
Добави коментар