Ксенофобията я насаждат медиите и политиците, сочи изследване
16:52, 19 дек 15
25
370
Шрифт:
Проучването е проведено сред деца, юноши и младежи от София в периода от 12-ти до 26-ти януари тази година, като целта му е да установи нагласите сред тези групи спрямо проявите на расизъм и ксенофобия.
То е извършено чрез анкета, направена сред ученици в юношеска възраст в три столични училища. Питани са още юноши и младежи от арабски произход – емигранти и бежанци, на възраст 14-25 г. Анкетното проучване няма претенции за национална представителност. В него са взели участие 92 лица, от които 82-ма юноши от български училища на 15-16 години и 10 бежанци и емигранти от арабски произход на възраст 14-25 години.
Ръководителят на проекта Албена Дробачка обясни пред София Topnovini.bg, че колкото са по-малки децата, толкова са по-толерантни спрямо „различните“. До 7-годишна възраст почти не се наблюдават ксенофобски прояви, но картината се променя драстично по време пубертета, когато съзнанието на децата е по-развито и те са способни да мислят по-самостоятелно.
„Част от причините за това да се повишава агресията сред децата в училище са и тези нагласи на детето – неприемане на различните, поддаване на общата стигматизация и предразсъдъци от страна на родителите. Често се случва те да извеждат децата си от дадено учебно заведение заради записаните в него роми или бежанци“, казва Дробачка.
Според нея влияние върху начина на мислене на родителите, а от там и на децата, имат най-вече политиците и тяхното говорене. Медиите също способстват за внушаването на различни страхове в обществото. Дезинформацията на населението относно културата, бита и същността на „различните“ спомагат за възприемането на по-крайни нагласи спрямо имигрантите и бежанците у нас.
По думите на Албена Дробачка целта на изследването е да опита да влияе на тези негативни нагласи.
„Няма да е сериозно, ако кажем, че решихме проблема навсякъде. За нас успех е, ако тези хора, с които сме работили, погледнат от различна гледна точка на проблема“, каза тя.
Картината в перспектива според нея е оптимистична. По думите ѝ при всички положение темата за търпимостта и толерантността ще продължи да присъства в обществения живот на българина, защото все още се извеждат дивиденти от нея, включително и политически. Провокациите ще продължат, но при всички положения, имайки предвид узряването на обществото ни, те щели да бъдат преодолени.
Добави коментар