Биологът Камелия Митева: Студентите в България нямат практика, а работодателите не могат да подбират кадрите си
19:42, 11 окт 15
25
602
Шрифт:
Това мнение сподели пред София topnovini.bg Камелия Митева. Тя е млад учен, който завършва висшето си образование по молекулярна биология в Германия. След това обаче се връща в България и започва да обучава деца, провеждайки „Био игри“. Всеки уикенд тя обяснява по забавен и образователен начин на малките как функционира природата. Камелия е и един от учените, които станаха лица на новооткрития детски научен център в София „Музейко“.
Камелия Митева има впечатления както от българското, така и от европейското образование. Същото може да се каже и по отношение на научната област и възможностите за реализация на младите хора в тази сфера у нас и в чужбина. За младите учени у нас, Според нея в България учените могат да се реализират единствено във фармацевтичните и биотехнологичните компании.
„Прави ми впечатление, че много млади хора имат мотивация и желание да правят това, което учат. Проблемите са много и не искам да акцентирам върху тях. В България има т.нар. популярна наука. Тя обикновено не е свързвана с нищо сериозно. Докато навсякъде по света дори има специалности в университетите, които се занимават с това да учат хората как да комуникират с науката по достоверен и забавен начин. Освен това, в по-развитите държави обществото плаща данъци за наука. Те знаят, че парите им отиват за научни изследвания и това дърпа самата държава напред“, разказва за европейския пример Камелия Митева.
Тя насочи вниманието ни и към още един сериозен проблем пред българското образование и бизнес. Освен липсата на практика при вече завършили висшисти, според Камелия собствениците на компании са неспособни да разпознаят кадрите си, нито правилните им роли в екипа.
Като учен Камелия е категорична, че откриването на „Музейко“ в столицата е една сериозна стъпка напред за развитието на научната област в България.
„Един такъв научен център дава една надежда за бъдещето на науката у нас и стимулира любопитството на децата да се интересуват от света около тя. Музеят беше необходим, защото както знаем, в България да си учен не е една от най-интересните професии и децата много рядко си избират да станат учени, дори да имат интереси в тази област. Има редица причини за това, една от които е как стоят нещата в нашите научни институти и лаборатории. От някъде обаче трябва да се започне с промяната. Това предстои и в България“, смята Камелия.
Цялото интервю с Камелия Митева може да прочетете ТУК.
Последни новини

„Последен изход: Наследството“ – новата глава от култовата поредица вече е част от Видеотеката на A1 ТВ
11:29, 01 юли 25 / А1
Недопустимо ли е предложението за отмяна на решенията за образуване на Карандила и Даулите в селищни образувания?
13:05, 30 юни 25 / Регионални новини
Уимбълдън, където традицията среща модернизма и технологиите
17:02, 27 юни 25 / Свят
А1 е любимата марка на българските потребители в категория "Телекомуникации" за седма поредна година
14:26, 26 юни 25 / А1Избрани новини

Новият стар расизъм
15:30, 01 юли 25 / Idealisti
Целта оправда средствата
06:35, 30 юни 25 / Idealisti
От легенда до сянка, в клетката на собствената си слава
07:05, 29 юни 25 / Idealisti
Добави коментар