Над 50 възстановчици показаха точен мерник с реплики на старинни оръжия
20:31, 03 окт 15 / Общество
25
692
Шрифт:
Участваха възстановчици от София, Велико Търново, Русе, Плевен, Варна, Шумен, Велики Преслав, Етрополе и др. Те бяха облечени в униформи и носии от периода, с оръжие от който стреляха. Дисциплините, в които се надпреварваха състезателите, бяхастрелба с кремъчен пистолет, кремъчна пушка, капсулен пистолет, капсулна пушка и капсулен револвер. ВИК „46-ти пехотен добрички полк“ демонстрира и бойни умения с шашка.
Председателят на клуб „46-ти пехотен добрички полк“ д-р Добрин Добрев приветства всички, като пожела успешно представяне, безаварийна стрелба и всички да си тръгнат от Добрич със спомен, който винаги да ги кара да се върнат тук. Участниците бяха поздравени и от полковник о.з. Агоп Казазян – председател на национално дружество „Традиция“.
Тези турнири в Европа имат повече от 100-годишна история, но у нас това движение се е развило отскоро, като обхваща любителите на военната история, обясни д-р Добрев. Стреля се със съвременни реплики на тези оръжия. Една от целите на участниците е да напомнят на нашите съвременници за достойното минало на нашите деди, за тяхното достойно поведение и техния героичен живот, което да даде добър пример на сънародниците ни, каза още той.
Интересни са фитилните пушки, които са още от времето на поробването на България от османците, както и оръжията от времето на Наполеоновите войни. Според д-р Добрев, най-интересни и най-близки до нашето сърце са оръжията на нашите национално-освободителни борби.
Еволюцията на пушките представи Върбан Минев от Велико Търново. Първата фитилна пушка, която се пуска масово в края на 13-началото на 14 век, е т.нар. пищал. Тръба, която се пълни с барут, поставя се куршумът и с фитил се пали, но не е с особено точен прицел, обикновено е за 10-20 метра точност. Еволюцията на огнестрелните оръжия преминава през следващата пушка с полуавтоматично запалване, с пусков механизъм. Зарежда се по същия начин, а когато запаленият фитил докосне барута, следва изстрел. С нея вече има прицелване, може да се води стрелба на дистанция 100-150 метра. Следващият тип е оръжието с кремъчен механизъм. Искрата, която пали барута, се създава от самия кремък. Около началото на 18 век се въвежда т.нар. капсулен механизъм. Поставя се миниатюрен капсул, водонепромокаем. Горивният барут е прибран в камерата и по всяко време пушката може да възпроизведе изстрел. Така се стига до т.нар. патронни оръжия, където капсул-възпламенител, барут, куршум са в един, обикновено, месингов цилиндър, който бързо се сменя, разказа Минев.
Още от „Общество“
Последни новини

Христо Иванов и проф. Велислав Минеков заедно търсят Пеевски в Пазарджик
16:19, 07 мар 21 / Новият парламент
ПП „Републиканци за България“ откри офис в Пазарджик и даде старт на кампанията
16:12, 07 мар 21 / Новият парламент
Елизабет II остава само с хеликоптер
16:00, 07 мар 21 / Любопитно
Марая Кери на съд за клевета срещу сестра си и брат си
15:20, 07 мар 21 / СвятИзбрани новини

Цезар не е над граматиката
10:00, 07 мар 21 / Политика
ЦИК отказа независим одит на машините за изборите
12:02, 07 мар 21 / Новият парламент
„Ремонт на текста“: ГЕРБ поправи ученическата грешка почти ден по-късно
11:00, 07 мар 21 / Новият парламент
Добави коментар