Хората в 84% от страните по света са по-щастливи от българите
11:23, 29 сеп 15
25
976
Шрифт:
Въпреки че хората в богатите държави са обикновено по-щастливи, степента на влияние на доходите върху щастието им варира значително между отделните страни и региони. Данните показват, че жителите на Латинска Америка са необичайно щастливи за доходите, които получават. На другия полюс са представителите на Централна и Източна Европа, както и Източна Азия, които показват далеч по-висока неудовлетвореност от живота за доходите, които получават.
Средното ниво на индекса на щастие в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) е по-ниско от това в други региони със сходен доход, като единствените изключения от това правило в региона са Чехия и Косово. Очевидно относително ниската удовлетвореност от живота в региона е всеобщо явление.
Причините за това могат да бъдат различни. Едно обяснение вероятно е т.нар. парадокс на Ийстърлин (Easterlin Paradox), според който нивото на удовлетвореност от живота не зависи от общия доход на хората, а от базата, с която се сравняват. Тоест, ако страните от ЦИЕ се сравняват основно с развити и по-богати държави от Западна Европа, то сред тях може да се очаква високо ниво на неудовлетвореност поради високата база, с която се сравняват.
Данните извеждат и второ обяснение - хората от ЦИЕ отдават значително по-голямо значение на фактори като "Доходи", "Социално подпомагане" и "Очаквана продължителност на живота" в сравнение с останалия свят. И тъй като възприятието на страните от ЦИЕ за някои от тези фактори е сравнително ниско, то съвкупното ниво на щастие също е ниско. България е особено ярък пример в това отношение.
Къде сме ние?
- Хората в 84% от страните по света демонстрират по-високо ниво на щастие от хората в България.
- Българите демонстрират най-ниски нива на щастие в Европа, включително страните извън ЕС
- Когато се вземат предвид доходите, жителите на едва 2 страни по света са по-нещастни от българите - Габон и Сирия, които се характеризират със силно етническо напрежение и конфликти.
- Българите отдават значително по-голямо значение (почти 1,5 пъти над средното за света) на следните фактори: "Доходи", "Социално подпомагане" и "Очаквана продължителност на живота" за сметка на фактори като "Свобода на избор", "Щедрост" и "Възприятие за корупция".
Накратко, жителите на България демонстрират изключително ниска удовлетвореност от живота, която в общия случай е характерна за държави със значително по-ниски доходи или държави със социални конфликти и напрежение. Това вероятно се дължи на високата база за сравнение (страните от Западна Европа), на ниската удовлетвореност на хората в България от доходите, социалното подпомагане и очакваната продължителност на живота, както и на относително голямото значение, които българите отдават на тези фактори спрямо останалите хора по света.
Добрата новина е, че подобрението е налице. В последния доклад България се намира на 33 място по отношение на растежа на индекса спрямо периода 2005-2007, като в Европа единствено 5 страни отчитат по-голямо подобрение (Молдова, Словакия, Македония, Косово и Латвия).
Изследването доказва силната зависимост между доходите и нивото на щастие на населението на всяка една страна. Данните показват, че колкото е по-висок стандартът на живот в съответната страна, толкова по-щастливи следва да са жителите на тази страна.
Добави коментар