Нови ценни дарения от колекционер получи РИМ – Пловдив
17:29, 07 сеп 15
25
523
Шрифт:
Александър Алексиев участва в изложбата "Съхранената памет за Съединението в българските музеи, архиви, библиотеки и частни колекции", подредена специално за 130-та годишнина от Съединението на България. Собственикът на антикварен магазин в София предостави исторически фотографии от личната си колекция.
На 6 септември - по време на официалното откриване на изложбата, Александър Алексиев дари на музея поредните оригинални свидетелства за пловдивската история – портретна снимка на Иван Андонов – деец на Съединението и секретар на БТЦРК, както и групова снимка на медицински лица от чешката болница в Пловдив, заснета през есента на 1912 година.
През изминалите години Александър Алексиев е дарил на Регионален исторически музей - Пловдив оригинални фотографии и документи, свързани с д-р Георги Вълкович, Панарет Пловдивски, Константин Стоилов, д-р Рашко Петров, Поликсени Георгиева – учителка от Пловдивското девическо училище през 1869 година.
Сред историческите свидетелства, които сме получили от него, се открояват още и снимка на проект на паметник на Съединението, детска фотография на Михаил Герджиков, грамота на Петър Димитров – пловдивски окръжен управител, за връчване на орден "Св. Александър" IV степен с подпис на българския княз Александър I, Държавен вестник за 1885 г., разказаха от РИМ – Пловдив и благодариха най-искрено на дарителя за проявената щедрост и за избора му да припознае каузата за опазването на българската памет.
Последни новини

Лятото е за нови приключения – и нов смартфон с до 80% отстъпка от А1
07:00, 03 юли 25 / А1
Нова лятна оферта от А1 - Apple Watch с 0% лихва и Extra SIM без такса за първите 6 месеца
19:25, 02 юли 25 / А1
Община Сливен оказа пълна подкрепа и съдействие на възрастните хора от частните домове в Ягода и Варна
17:42, 02 юли 25 / Регионални новини
Добави коментар