Георги Гергов честити празника на Пловдив
09:54, 06 сеп 15 / Политика
25
339
Шрифт:
"Скъпи пловдивчани,
На 6-ти септември Пловдив празнува своя празник. Тази дата е съизмерима само с Деня на освобождението 3 - ти март", пише в обръщението си към пловдивчани той.
"Нека не забравяме какво Пловдив е дал на България и на Европа. Културата на града ни е древна, уникална и общочовешка. От Античността през Средновековието и Възраждането Пловдив е средище на духовност, търговия и занаяти. Тук патриархът Вазов написа най-добрите си творби, а Христо Г. Данов създаде първата печатница. Тук пламна и искрата на Съединението. Пловдив и неговите граждани загърбиха личните си интереси и великодушно отстъпиха правото на София да бъде българска столица в името на възрожденските идеали за единение на всички българи. Но Пловдив не се отказа от амбицията да бъде еталон и да задава стандартите в социално, културно и стопанско отношение. Затова с бързи темпове се превърна от селище с търговско – занаятчийски профил в един от най-развитите индустриални градове на Балканите. Днес тези позиции са разколебани, но пловдивчани пазим жив спомена за духа и енергията на нашия град, за неговите културни и икономически постижения.
Време е Пловдив да възвърне своето водещо място в България в индустриален и културен план. Аз всеотдайно ще работя за тази кауза – градът ни да заеме полагащата му се позиция в България и Европа.
Честит празник на Съединението на България!"
Още от „Политика“

Радев безочливо гази Конституцията, отказа да покани ДПС-Ново начало на консултации
18:13, 10 дек 24 /
Цветан Цветанов със срещи във Вашингтон
15:32, 05 дек 24 /
Само лоялност към Борисов не стига, силно "тежи" парафът на Пеевски
13:22, 25 ное 24 /
Добави коментар