Възпитаници на НУИ учат форми на изкуство, които не се преподават в училище
15:00, 02 сеп 15 / Култура
25
446
Шрифт:
Инициативата е организирана от Центъра за неформално образование и културна дейност АЛОС в рамките на образователната платформа „Паралелни стъпки, паралелни пространства“.
Идеята на платформата е да подпомогне художественото образование в България, като осигури подготовка в незасегнати от образователната система области на изкуството.
Център АЛОС организира подобни мероприятия от 2011 г. в редица училища по изкуствата и културата в цялата страна. За първи път обаче са включени заедно всички ученици на едно училище.
Запознаването с ключови изразни форми в съвременното изкуство се осъществява в тематични творчески ателиета, съобразени с възрастта и възможностите на участниците, като основните дейности се провеждат в двора на Малката сграда на училището, както и в централната градска част в Русе.
Началото на реализациите по проекта с русенското училище започна още през пролетта с учениците от осми клас. С тях екипът на Център АЛОС осъществи работилница на брега на река Дунав. Там участниците, с помощта на намерени на място естествени материали (камъни, клони, пясък, листа…), създадоха произведения, съобразени с даденостите на конкретното място.
В настоящия етап деветокласниците се занимават с художествени инсталации и овладяване на средата. Посредством тръби, тел и текстилни материали, те създават художествени обекти, които ще се ситуират в зелените площи пред Доходното здание в града. Идеята е обектите да бъдат осветени отвътре и по този начин да се превърнат в атракция за жителите и гостите на Русе.
Подобна атракция ще бъде и работата на десетокласниците, които се занимават със създаване на интерактивно кинетично изкуство. Работите им, които включват в себе си реално движение и изискват намесата на публиката, за да функционират, ще бъдат експонирани Градската художествена галерия.
Учениците от единадесети клас се занимават с дигитална фотография и фотоколаж. Те работят в компютърната зала на училището по изкуствата, но творбите им ще се представят по време на презентацията.
Обучението на дванадесетокласните пък е теоретично и включва запознаване с основните принципи, по които функционира художественият контекст.
Резултатите от работата на всички работилници ще бъде представена на 4 септември, петък, от 17.00 ч. в Художествената галерия в Русе.
Инициативата се осъществява с подкрепата на Фондация "Америка за България" и Община Русе.
Последни новини

Многофункционална ли е кошарата за игра - ползи отвъд времето за игра
18:19, 17 юли 25 / Свят
Най-бързата мобилна мрежа в Европа е на А1 България според Ookla®
14:58, 17 юли 25 / А1
Седмицата на „Джурасик“ поставя началото на лятото с тематични филми на половин цена във видеотеката на А1 ТВ
14:52, 17 юли 25 / А1
Добави коментар