Съдът разреши на Веселин Марешки да избяга от България
18:56, 26 юни 15
25
1616
Шрифт:
До месец предстои държавното обвинение да внесе в съда обвинителния акт срещу Марешки, но дотогава той може да се укрие от наказателно преследване и да се засели трайно на любимия си остров. Подобни намерения обвиняемият е заявявал многократно в телефонни разговори, сочи СРС-справка.
По делото за изнудване на бизнесмена Асен Миланов, наемател на пицария „Ред Хот”, Веселин Марешки е привлечен на 18 май т.г., когато прокуратурата му налага втора поред забрана за напускане на страната. Това неочаквано постановление слага началото на една безпрецедентна рокада във ВОС. В момента на обжалване на прокурорския акт дежурен съдия за периода 22-29 май е Красимир Гайдаров. Председателят на Наказателното отделение в магистратурата, Иваничка Славова, случайно или не, променя и размества направения и обявен още в началото на годината график на магистратите, при условие, че съдия Гайдаров е на работа и не е заявявал отпуск по болничен.
Така делото попада на съдия Марин Атанасов, който с определение от 25 май отменя за втори път забраната за напускане на страната на Марешки, въпреки представената от прокуратурата секретна справка, че обвиняемият има намерение да смени местоживеенето си в друга държава. "Случайно" разпределеният съдия обаче намира справката за „абстрактна”. Като „недостатъчен” той определя мотива на държавното обвинение, че за престъплението „изнудване” законодателят е предвидил лишаване от свобода от 5 до 15 години.
Твърде странни са и обстоятелствата около отмяната на първата забрана на Марешки да напуска страната, която е от 2 декември 2014. Тогава дежурен съдия отново е Красимир Гайдаров. Адвокатите на бизнесмена обаче изчакват и пускат жалбата си на 5 декември и така тя попада в ръцете на съдия Мая Нанкинска. Още в същия ден магистратката обезсилва забраната, като прави недопустимо произнасяне по същество на делото, и редуцира гаранцията на Марешки от 100 хил. на 20 хил. лева. Така законът, в лицето на съдия Мая Нанкинска, намира, че 20 хил. лева и отмяната на забраната за напускане на страната са адекватна мярка за престъпление, за което се предвижда затвор от 5 до 15 години, глоба до 10 хил. лева и конфискация на половината имущество.
Горепосочените факти извикват много наболели въпроси, свързани с разпределението на делата на случаен принцип, обективността на съдиите и принадлежността на някои от тях към определени тайни общества, към които се числят и някои клиенти на прокуратурата. Проектът за промяна на Закона за съдебната власт, който ще се дискутира публично във Варна идния понеделник, задължава магистратите да декларират участието си в подобни организации, но как се проверяват масонски връзки и зависимости и може ли да се разчита само на едната честност, е по-скоро риторичен въпрос.
Очаквайте продължение по темата.
Добави коментар