Увеличението на цената на тока принуждава бизнеса да спира производството
14:28, 21 юни 15
25
507
Шрифт:
Поскъпването на тока няма да реши проблемите в енергетиката. От бизнеса изразиха готовност да помогнат на държавата със свои експерти, които да предложат мерки за ограничаване на неефективността, кражбите и разхищенията в сектора.
„Да имахме дефицит на производство на ток в България, би било обяснимо да вдигаме цените“, каза Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата.
Представителите на работодателски организации настояват за разписване на „пътна карта“ с набелязани цели и стъпи за излизане от ситуацията, както и реформи в сектора „Енергетика“.
Увеличението на цените на тока ще се отрази и в покачването на цените на дребно, каза председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
За малките и средни предприятия в проектоактовете, които се готвеха за увеличението на тока, не се предвиждаше никаква грижа. Продължава да се субсидира електричеството за гражданите за сметка на фирмите, което е неприемливо. Нормално е производителят да има ценови облекчения, за да може да създава работни места, заявиха работодателите.
Половината от електропроизводството в момента трябва да бъде субсидирано или да бъде продавано на преференциални цени, и след като има свръх производство на електроенергия, няма как да се искат преференциални цени, без да се видят резервите в тези преференции. През 2012 г., когато таксата за задължение към обществото беше видима и се знаеше компонентите, беше 3,83 лв. мегават/час. С новото ценово решение се искат 9 лева, казаха още недоволните работодатели.
Добави коментар