Не че няма дясно. Просто по някаква причина не е модерно. Днес най-дясната страна в света е комунистически Китай. Защо дясното не е модерно? Защото хората не обичат да чуват, че трябва да се трудят, да мислят, да се борят и да се мъчат, а предпочитат да им напяват в ухото, че обществото, държавата ще се погрижи за тях и ще им даде всичко необходимо. Сякаш обществото не се състои от тях самите и държавата не е просто форма на организация на това общество. Ситият и ленив човек обича да слуша, че всичките му грижи са поети от държавата, и за да го слуша, готов е да се поклони на държавата като на бог. Ленивият човек ще се поклони на всеки, който го освободи от отговорността му за себе си. И рано или късно ще се кае за това.
Номинално България има дясно управление, ако не за друго, то поне заради това, че славната ѝ столетна левица е в опозиция. Но един сюжет от близо година ме оставя поразен от левичарското мислене на дясното управление – историята с новата наредба за касовите апарати. За нея се говори някъде от средата на 2018 г. Идеята в общи линии е, че ще сменят касовите апарати на всички, регистрирани по ДДС, защото ще ги задължат да имат нов софтуер. Новият софтуер пък ще се въведе, за да може автоматичните отчети към НАП вече да не са ежемесечни, а ежедневни. Същият умен софтуер е програмиран така, че ако един ден отчетът не се излъчи към данъчните, да блокира апарата. Когато това се случи, данъчните долитат на крилете на служебните си автомобили и затварят обекта за дълъг срок, през който той не печели, работниците го напускат, доставките се разстройват, но наемите и режийните си текат. В крайна сметка обектът фалира, защото в някой прокълнат ден токът е спрял или се е разпаднал интернет. Дясно, а?
Това ще е видимият ефект от Наредба Н-18.
Но не всички са недоволни. Доволни са например доставчиците на касови апарати и, както се говори, особено един от тях, на когото отказали голяма сделка в Русия и той, с помощта на състрадателен български министър, намерил начин да пласира вече произведените апарати на вътрешния пазар. Доволни ще да са и доставчиците на софтуер, защото не само ще го продадат еднократно, ами ще взимат ежегодно пари, за да го поддържат. Доволни най-сетне ще останат и доставчиците на интернет и мобилните оператори от повишения трафик.
Да видим за какви суми става въпрос. Само поддръжката на софтуера ще струва по 300 лв. годишно на касов апарат. Засегнатите от наредбата апарати са около 400 000, което си е 120 млн. годишно само за абонамент, ей така. Един апарат струва 550 лв., следователно бизнесът, средната класа, гръбнакът на обществото ще олекне с 220 млн. само за да се приведе в съответствие с новите хрумвания и изисквания на държавата.
Цялото мнение вижте тук