Къде ще отиде Стефан Тафров след евроизборите?

БГНЕС

Едно изявление на Стефан Тафров във Фейсбук от вчера разбуни духовете в социалната мрежа. Дипломатът и водач на листата на „Да, България” за изборите за Европейски парламент заяви, че ако бъде избран, няма да се присъедини към групата на Европейската народна партия. Като мотиви изтъкна подкрепата на ЕНП за Виктор Орбан и Бойко Борисов.

Политологът Огнян Минчев му отговори, че в такъв случай Тафров няма да може да разчита на неговия глас. Ето какво написа Огнян Минчев:

Драги Стефане, доколкото разбирам, ако кандидатурата ти за евродепутат успее, ти не възнамеряваш да бъдеш част от групата на ЕНП. Не зная към коя група смяташ за възможно да се присъединиш, но за съжаление аз няма да бъда един от твоите избиратели. Най-вероятният избор - ако няма да се присъединиш към ЕНП - би бил, предполагам, АЛДЕ. Разбирам твоята непоносимост към Виктор Орбан, но ако се присъединиш към АЛДЕ, това означава да бъдеш рамо до рамо с депутатите на г-н Ахмед Доган. Това изключва възможността хора като мен да подкрепят твоята кандидатура, както и политическата сила, която представляваш. Като казах "политическата сила"...

Част от Демократична България, която ти представляваш е и ДСБ - партия, за която аз съм гласувал нееднократно в различни формати на самостотелно или коалиционно участие. Не допускам ДСБ да се откаже от собствената си идентичност в такава степен, че да подкрепи за евродепутат кандидат, заявяващ категорично, че няма да бъде част от ЕНП. Това, разбира се, ще има своите политически последствия. Последно - но не и по значение - ръководството на партията, към която принадлежиш - Да, България - нееднократно е декларирало идентичност на дясна политическа сила. Как би било възможно съвместяване на тази идентичност с присъединяване на избран от нея евродепутат към АЛДЕ или към фракцията на Зелените (също възможно, предвид членството на Зелените в Демократична България), аз не зная. Последно - но не и по значение - струва ми се, че в интензивната политическа кампания, която водиш за твоята кандидатура липсва какъвто и да е намек за това, че партиите - партньори на Да, България в коалицията - ДСБ и Зелените също имат своите кандидати за евродепутати, подреждането на които в общата листа не е предизвестено - доколкото съм информиран.

Разбирам политическата целесъобразност на това да се държиш като титуляр, но мисля, че това може да се окаже опасно в един твърде късен момент преди самите избори за оцеляването на коалиционното единство. Желая ти успех! Аз лично ще гласувам за кандидат на ЕНП. Независимо от това, че тази партийна фамилия е твърде инертна, има нужда от сериозно реформиране на своята ценностна и идейна визия и от завръшане към християндемократичната си идентичност. Идентичност, която редица лидери от ЕНП през последното десетилетие жертваха чрез собственото си придвижване към либералния център по конюнктурни съображения.

 

Стефан Тафров написа отговор:

 

Скъпи Огняне,
Няма промяна в позицията ми по въпроса. За пореден път я формулирах съвсем ясно в едно интервю за 'Капитал" преди седмица:
"Ако "Демократична България" излъчи представители в новия ЕП, в коя от групите на политическия му спектър според вас би трябвало да е тяхното място?
- Това няма да е лично мое решение, а общо решение на партиите в "Демократична България", след като се изясни какви точно политически групи ще се формират в бъдещия парламент, който, изглежда, ще бъде по-фрагментиран и по-различен от сегашния. Едно е ясно: където и да членувам, няма да съм безгласна буква в услуга на високото европейско началство, а ще защитавам интересите на демократичната общност, която ме е изпратила да я представлявам в Брюксел."


Интересите на демократичната общност предполагат критичен поглед към всички европейски политически семейства, които не оказват почти или никакъв натиск върхи своите членове от България, за да променят дотегналото и вече ставащото опасно статукво у нас особено по отношение на върховенството на правото. ПЕС не казва нищо за прокремълския курс на Нинова и за носталгията по комунизма на БСП, АЛДЕ за вождистко-клиентелисткия модел на вечните управляващи от ДПС, а ЕНП за отказа на ГЕРБ от реформи и за съглашателската му политика към Кремъл. След плаката с Юнкер напоследък има искрици надежда, че ЕНП може и да изгони в крайна сметка Орбан, но промяна в безкритичното й отношение към ГЕРБ не се очертава. Не виждам с какво един депутат, излъчен от "Демократична България" в Европейския парламент ще помогне на своите избиратели ако не казва на висок глас тези не особено приятни истини за европейкия политически елит. ЕНП е представител на политическата традиция, създала и развивала самата европесйка интеграция , политическата традиция на Шуман и Аденауер и е време да се върне към корените си като не се задовлява да брои мандати, а да защитава ценности и принципи.
Искрено твой,
Стефан

 

След всичко това не става ясно какви са намеренията на Тафров относно евентуалното му бъдещо място в Европейския парламент. Отваря се поле за всякакви спекулации, поне докато не излезе единно и категорично мнение на партийните ръководства в коалицията “Демократична България”.

В този случай ми се струва, че най-уместно е политологията да отстъпи място на математиката. Затова ще се опитам да онагледя как виждам вероятните бъдещи перспективи чрез таблица за събиране на залози за това къде според вас ще попадне Стефан Тафров след евроизборите.

(За незапознатите уточнявам, че колкото е по-голям коефициента за даден сценарий, толкова по-малко вероятно изглежда той да се случи.)

 

 

*Тук имаме двойно допускане: 1. „Да, България” ще се съгласи друга партия да води листата. 2. Общата листа с друг водач (действащият евродепутат Светослав Малинов) ще прескочи бариерата. Второто допускане е с добри шансове да се случи, но хронологически е след първото, което е със сравнително малка вероятност. Оттам идва и скептицизма към този сценарий

**Валидно в случай, че депутатите от ГЕРБ спазят обещанието си и върнат ниския праг на преференция. Коефициентът варира според степента на мобилизация на „твърдото ядро” избиратели на ДСБ

 

Ако ситуацията ви изглежда песимистична за „Демократична България” и в частност за Стефан Тафров – да, такава е. И ще продължи да бъде такава, поне докато в „Да, България” започнат да правят разлика между политика и училище за политика.

 

 

б.ред. Димитър Петров е бивш член на ДСБ между 2009 г. и 2018 г.

б.ред. 2: Цитатите са публикувани без редакторска намеса