Дни преди отбелязването на 10 юни, когато е юбилейното 10-то издание на традиционния вече София Прайд, Topnovini.bg потърси позицията на организаторите на събитието. Радослав Стоянов е експерт към Българския хелзинкски комитет и един от хората, които се занимават с реализацията на мероприятието, а освен това не крие и че самият той е хомосексуалист.
По думите му, с днешна дата не може да се каже с точност нараства или се увеличава дискриминацията спрямо хора с нетрадиционна сексуалност, тъй като в Наказателния ни кодекс липсва квалифициран съдебен състав за престъпления от омраза.
„Голяма част от жертвите не се обръщат, нито към правозащитните организации, нито към полицията, защото не вярват, че ще получат адекватна помощ и разбиране. Точно обратното - често получават подигравки, недобро отношение дори от органите на реда“ - разказва Радослав. Той допълва, че най-честите прояви на дискриминация спрямо хората с различна сексуалност са в сферите на заетостта, жилищното настаняване и услугите.
„Това се среща при хора, които имат полово атипично поведение и някои хомосексуални. Най-големият проблем обаче, е за тези, които са трансджендър, тъй като те носят дрехи, които не съответстват на техния телесен пол и поради тази причина им се отказва работа. Това не им се казва, разбира се, директно, но след интервюто не получават никога обаждане. Така те изобщо не могат да си намерят работа, с която да си изкарват прехраната. При трансджендър хората, както и при тези, които са интерсекс, има сериозни проблеми в сферата на здравните услуги. Повечето лекари,психиатри и психотерапевти не са подготвени за работа с уязвими общности и страдат от предразсъдъци. Така се стига до там, че тези хора изпитват сериозни затруднения и срам, когато трябва да посетят лекар.“
Според Радослав, предстоящият в събота юбилеен Прайд е важен, за да се повдигне завесата пред всички гореизброени проблеми и да се предизвика дискусия в обществото.
„Много млади хора, в това число и самият аз, когато бях на 14-15 години за пръв път идентифицирах себе си с думата „гей“. В началото бях много уплашен и не знаех какво да правя, защото бях наясно, че това не се приема добре от обществото и че е много вероятно да не намеря подкрепа дори сред моите собствени родители. Прайдът обаче е видим в медиите и така можем да покажем на тези хора, които тепърва осъзнават различността си, че има други като тях и че те могат да живеят, без да се крият и да лъжат за това кои са и какви са. Това събитие им дава кураж. Аз виждам как всяка година идват все повече младежи на София Прайд и това ме радва, защото някога аз нямах тази възможност и бях доволен, че поне имам интернет, за да науча нови неща, които ще са ми в полза. Има много момичета и момчета, които са в малки населени места и нямат достъп до информация, те преживяват множество тежки моменти, така че София Прайд помага и по този начин.“
На множеството гневни гласове, крещящи, че всеки може да прави каквото си иска у дома, но не желаят някой да демонстрира, Радослав би отговорил така:
„Нека да си представят какво е да кажат на собствените си родители, че са нещо, което те преди това са им заявили, че мразят. Нека се опитат да държат ръката на човека, когото обичат на улицата под страх да бъдат нападнат и пребити. Нека се поставят на мястото на тези, които са изгонени от работа, заради това, че са такива, каквито са и се страхуват да споделят с колегите си, че през уикенда са били някъде с половинката си на почивка, както всички останали. Всички тези неща са реални проявления на тези проблеми.“
Организаторът на съботното събитие е категоричен, че на Прайда идващите хора влизат в общност и получават подкрепа, която им вдъхва смелост. Относно желанието за квалифициране на престъпленията, при които водещ мотив е сексуалността на жертвата, като престъпления от омраза, Радослав е категоричен, че това е важно за потърпевшите.
„Когато обществото осъжда деянието на извършителя, на него трябва да му се каже защо точно е осъден. Нека да си спомним хората, които нападнаха Михаил Стоянов в Борисовата градина през 2008-ма година. Това беше 25-годишен студент по медицина, който беше убит след нападение от момчета, които в полицията са заявили, че чистели парка от гейове. Нима те не знаят, че да биеш хората е нередно?! Напротив, знаят го, но са го оправдали с това, че изчистват парка от гейове. Не е достатъчно на тях да им се каже, че не трябва да нараняваш другите, а трябва посланието да се адресира конкретно до техния механизъм да се оправдават.“
Представителят на Български хелзинкски комитет е уверен и в това, че узаконяването на семействата на еднополови двойки е важно по същите причини, поради които е важно узаконяването на семействата при разнополовите.
„Уредбата на неща като семейната имуществена общност, наследяването, родителските права, вдовишката пенсия съществуват в над 50 разпоредби в различни закони, които регламентират права, задължения и отговорности на хора, които са в такива семейни връзки. Всички тези над 50 права, задължения и отговорности не важат при еднополовите двойки. Това е дискриминация, защото ако отидете в болница и искате информация за своя партньор или искате свиждане с него, имат пълното право да ви откажат. Ако вашият партньор почине, а заедно сте отглеждали дете, което е само негово по закон, това дете ще отиде за осиновяване, въпреки, че то има близка връзка с вас. Ако партньорът ви почине и той е бил собственик на жилището, което заедно сте изградили, това жилище вече няма да е ваше.“
Организаторът на Прайда коментира и т.нар. анти гей парад.
„Събитието срещу нас се организира от една неонацистка ултранационалистическа и антидемократичана организация „Национална съпротива“. Те в своята фейсбук страница открито и директно се обявяват против парламентарната демокрация. За съжаление, както и хайките за бежанци, такива формирования не се преследват ефективно от българската държава. Те са излъгали Столична община, че тяхното събиране в събота ще бъде за почистване, но в профилите си в социалните мрежи признават открито, че целта им е да попречат на нашето мирно шествие. Свободата на хората да се събират с мирна цел, е основно човешко право, а те открито казват, че искат да ни лишат от него.“
Радослав засегна и откритите писма на общинския съветник от ВМРО Карлос Контрера до министъра на вътрешните работи и до столичния кмет, в които настоява за забрана на Прайда и повдига въпроса за разходите, свързани с охраната на събитието.
„Този господин е представител на една ултранационалистическа организация, която има съвместни прояви с неонацистката мрежа „Кръв и чест“ и тази партия в момента е във властта. На този човек ще отговоря, че единственото ограничаване на правото на мирно събиране на гражданите е записано в Конституцията и в закона. Това, което той изтъква не е такова основание. Както полицията може да пази концерта на Слави Трифонов и протестите на синдикатите, така следва да охранява и нас, защото правото на протест е основно човешко право на всеки.“