Сред присъстващите на днешния протест срещу насилие в детските градини и яслите, за който Topnovini.bg вече ви информира, беше и Васил Николов – баща на две деца в училищна възраст. Той разказа за множество нередности, случващи се на територията на 86 ОУ „Климент Охридски“ в столичния квартал „Владая“.
При един от случаите, г-жа Димитрова, преподавател в предучилищната група в учебното заведение, е проявила брутално отношение към 5-6-годишни свои възпитаници. Майките, чиито деца са станали жертва на вербалната агресия от страна на учителката, са подали сигнал до РУО и до район „Витоша“.
След 27 дни на очакване, от район „Витоша“ са върнали писмен отговор от три реда, в който се казвало, че нищо не зависело от тях. От РУО пък ги посъветвали да си намерят друго училище и дори ги насочили към конкретни такива. Повече за това можете да видите в следващия видеоклип:
[[{"fid":"82606","view_mode":"video_standart","fields":{"format":"video_standart","field_video_description[und][0][value]":""},"type":"media","field_deltas":{"1":{"format":"video_standart","field_video_description[und][0][value]":""}},"link_text":null,"attributes":{"alt":"Брутално отношение към 5-6 годишни деца в 86 ОУ кв.Владая, дете се опитва да скочи от прозореца","height":526,"width":1000,"class":"media-element file-video-standart","data-delta":"1"}}]]
Николов изрази и силно недоволство към цялостната дейност на Зорница Славкова - временно изпълняваща длъжността директор на 86 ОУ „Климент Охридски“ в кв.“Владая“ . Множеството жалби, с които той се е обръщал към различни институции в страната, остават без резултат.
„Никой не казва как точно е назначена на този пост Славкова. Истина е, че това е едно поставено лице от титулярната директорка Виктория Тодорова за тези четири години, докато тя отсъства. Целта е да се прикрият проблемите, които са създадени в училището. За 15 години от 600 в началото, днес в учебното заведение се обучават 140 деца. Сигнализирали сме РУО, но те не правят нищо.“
Бащата заяви, че исканията на повечето родители, чиито деца се обучават в училището, са свързани със засилването на контрола върху ръководството. Той уточни, че към момента срещу Славкова са заведени 11 дела за административни нарушения и почти всички са спечелени.
„От РУО само, че ще й окажат подкрепа и че не може човек да не греши. Никой не отчита разходите, които училището е дало за адвокати за всички тези дела, които губи. Това е смешно. Плащат по 600 лева на юрист за едно дело и го губят. В крайна сметка, тези разходи се поемат от бюджета на учебното заведение.“
Николов сподели и за личния си сблъсък с новата директорка. При назначаването й той изготвил стратегия, чрез която да се справят с проблема с намаляването на броя на учениците.
„Много проста стратегия в три стъпки за три години. Първата, да се въведат безплатни извънкласни дейности. Втората, да се модернизира учебната среда. Третата, да се организира транспорт от съседните населени места. Това го предложих пред училищното настоятелство, избраха ме за председател, след което директорката ми се присмя и ми каза, че нищо няма да направя.“
Въпреки липсата на подкрепа от страна на училищното ръководство, бащата разказва, че стратегията се задействала и през първата година са успели да въведат безплатни извънкласни спортни дейности като футбол, бадминтон, туризъм и други. В края на годината обаче, от ръководството забранили безплатния спорт и го заменили с платен такъв. Безплатните дейности за периода, в който са съществували, са били плащани от заможни хора и фирми от кв.“Владая“.
„Има хора, които са склонни да дават пари за училището. Дори, като председател на училищното настоятелство, бях подготвил договори с дадени фирми, готови да отпускат такива средства. Всяка такава компания отделя част от бюджета си за социална дейност и е срамота, при положение че те работят във Владая, ние да не ги използваме, за да възстановим училището си.“
След забележка на Николов към директора Славкова, свързана с начина на провеждане на учебните занятия, учителка се скарва на сина му, че не трябвало да разказва вкъщи какво става в учебното заведение. Поради тази причина, родителят подал сигнал до Комисията по етика към училището, като описал, освен този, още няколко казуса. В отговора оттам били разгледани всички останали сигнали, но не и конкретният.
„Сигналите се покриват, защото тези комисии, както и РУО, се контролират сами. Питал съм Ваня Кастрева (ръководител на РУО-София бел. ред.) извършили ли са проверка по сигнала, които съм подал. Отговаря ми, че такава е направена. Искам да видя протокола и тогава се оказва, че той изобщо не е включен в него. По друга жалба са описани пет страници нарушения и те ми отвръщат, че са оказали методическа подкрепа. При следващ случай е дадено предписание, но няма наказани и така е при всички нарушения. За мен на 100% има чадър над тази директорка. Не дават и информация как е избрана. Заведох дело и съдът се произнесе, че трябва да имат специална методика за подбор на ръководството, а те просто отговориха, че нямат такава.“