Проф. Пенчева, Министерският съвет прие постановление, с което одобрява създаването на трети филиал на Русенския университет във Видин. Защо Видин?
Хиляди студенти, повечето от които от Северна България, са се обучавали в Русенския университет в неговата 72-годишна история. Част от тях са утвърдени професионалисти и признати общественици. Днес например в АЕЦ работят 350 възпитаници на университета. Наши випускници са кметове на общини като Монтана и Белоградчик, общински съветници, бизнесмени.
И към момента висшето ни училище има авторитетно присъствие в областите в Северна България, потвърдено и с подписания на 12 май миналата година Меморандум за сътрудничество и партньорство с десет областни администрации на областите: Русе, Разград, Силистра, Търговище, Велико Търново, Враца, Добрич, Монтана, Плевен и, разбира се, Видин.
С реализирането на филиала в град Видин Русенският университет формира Дунавската ос на висше образование: Видин – Русе – Силистра и така става напълно познат университет за региона.
Примерите от историята за това, че университетът винаги е откликвал на нуждите на обществото и е бил ускорител на общественото развитие, са много. Слабо икономическо развитие, най-беден район в Европа, силно обезлюдяване, липса на интерес за инвестиции, са характеристиките на Северозападна България в момента, но в същото време районът на Видин и околните градове имат значителен потенциал за развитие. Академична структура във Видин може да реши някои от неговите проблеми, както с осигуряването на висококвалифицирани кадри за икономиката, така и с научната експертиза на преподавателите.
Развитието на Дунавския регион е част от приоритетите на Европа. От своя страна академичното ръководство на Русенския университет приема като стратегическа задача позиционирането на висшето ни училище като водеща образователна и научноизследователска институция в това пространство, а Видин е важна част от него. Нещо повече, бих добавила, че е въпрос и на национален интерес да има академична структура в град, който е на границата на две държави - Румъния и Сърбия.
С разкриването на филиал във Видин на 3 май 2017 година вече имаме и нашия значим институционален принос за развитието на Дунавския регион. Русенският университет изгради българската Дунавска ос за висше образование и наука „Силистра-Русе-Видин“ с разширение „Русе-Разград“, която покрива широк спектър от професионални направления. Така Русе става Дунавската академична столица на България, утвърждавайки своето извечно място на голямата река като европейски път на култура, ценности и духовно извисяване. Разбира се, отчитаме и приноса на Стопанската академия Свищов в областта на икономическите науки за утвърждаването на академичните традиции по Дунава.
За да се реализира подобна идея – за филиал във Видин – Русенският университет би трябвало да е положил стабилни основи. На какво стъпвате?
На първо място Университетът е силна академична структура, стабилна и доказала устойчивостта си в годините. Имаме и богат опит с изнесени звена. Това са двата утвърдили се и успешно функциониращи филиали в Разград и Силистра, както и Българо-румънския интеруниверситетски Европа център (БРИЕ) – уникална за страната ни трансгранична образователна структура, изградена заедно със Стопанска академия Букурещ.
Разбира се, за да се създаде филиал във Видин ние имаме подкрепата на държавната, областната и общински власти, политическите партии в област Видин. Бизнесът в региона беше този, който от прагматична гледна точка потърси възможност за обучение на кадрите си, а хората, които са живея и работят в Северозападна България също осъзнават, че една академична структура би вляла нова енергия там.
Всъщност това е една благородна кауза, обединила местната общественост, за която ние ще работим от сърце.
Кои са следващите стъпки, които предстоят след официализирането на Филиала?
Както всяка „нова къща“ и ние ще преминем през няколко задължителни етапа – ще направим стратегия за развитие, която ще следваме, ще създадем екип, който ще се занимава приоритетно с Филиал Видин, ще обновим сградите, в които ще провеждаме обучение. И така, с повече усилия от наша страна, с подкрепата на администрациите, бизнеса и обикновените хора във Видин, вярвам, че скоро ще имаме поводи за добри новини.
Кои са професионалните направления, в които ще обучавате студенти във Видин?
Академичният съвет на Русенския университет има решение от 2012 година, в което е записано в какви професионални направления ще извършва обучение във Филиал Видин. Това са: Педагогика на обучението по двойка специалности, Информатика и компютърни науки, Машинно инженерство, Електротехника, електроника и автоматика, Комуникационна и компютърна техника, Транспорт, корабоплаване и авиация и Общо инженерство. За следващата академична 2017/18 година ще приемаме за обучение студенти в специалностите Земеделска техника и технологии, Машинно инженерство, Електроника, Технология и управление на транспорта, Индустриален мениджмънт и Компютърни науки.
Ректорът проф. Велизара Пенчева: Русе става Дунавска академична столица на България
11:07, 07 май 17
25
Прочети още
Най-нови
Най-четени