Кандидатът за народен представител от листата на ГЕРБ в 19-и МИР – Русе Светлана Ангелова е експерт с дългогодишен опит в социалната сфера. Работила е като директор на регионална дирекция „Социално подпомагане” в Русе, Инспектората на Агенцията за социално подпомагане. Има и няколко магистратури - социални дейности и здравен мениджмънт, финанси и психология. Била е зам. – председател и член на Комисията по труда и социална политика в 41-о, 42-о и 43-о Народно събрание. Тя е сред най-дейните народни представители, има десетки внесени законопроекти.
- Г-жо Ангелова, какво трябва да се промени в социалната политика?
- Икономиката и социалната политика са органично свързани. Колкото е по – развита икономиката на една държава, толкова по – богата и добре организирана е нейната социална политика. Повишаването на доходите и подобряването живота на българските граждани са пряк резултат от работещата икономика. Икономическият растеж е единственият устойчив източник за нарастване доходите на хората и подобряване на тяхното благосъстояние. За ГЕРБ социалната политика е важна отговорност, но тя не трябва да се свежда единствено до осигуряване на социални помощи и пенсии чрез преразпределение на бюджетни средства.
Време е да гледаме на социалната политика по нов начин като комплекс от политики, които мотивират и насърчават гражданите към социално включване и личностна реализация. В социалната политика трябва да участва не само държавата, едностранно, както досега, но и бизнеса и самите граждани. Социалната политика трябва да се разбира като политика на партньорство между държавата, бизнеса и гражданите.
- С какво политиката, която предлага ГЕРБ в предизборната си програма, се различава от тази на останалите?
За разлика от нашите политически опоненти ние не даваме гръмки политически обещания, които са нереалистични и неизпълними. Винаги, когато става въпрос за избори, политическите партии започват да „ухажват“ българския избирател с торба лъжи от социални обещания. Помним за 500 лева минимална пенсия, 1000 лева минимална работна заплата и др.
Не трябва да се залъгват българските граждани по време на избори с подобни обещания в социалната сфера. След 4 години при нови избори кандидатите за народни представители трябва да се изправят очи в очи с избирателите и да направят отчет какво са сторили за времето от предходната предизборна кампания.
- Какво конкретно предлага и ще направи ГЕРБ през следващите 4 години в социалната политика ?
Нашите обещания са реалистични, стъпват на задълбочени анализи и са финансово подплатени.
Увеличаването на доходите чрез заетостта и по – голяма производителност на труда е сред водещите ни приоритети, защото осигурява устойчивото повишаване на стандарта на живот.
Държавата не вдига заплатите. Това, което увеличава доходите, е една силна и бързоразвиваща се икономика.
При изпълняване на програмата на ГЕРБ гарантираме в рамките на
мандата минимална работна заплата от 650 лв. и средна работна заплата от 1500 лв. Ние в ГЕРБ знаем, че бизнесът плаща заплати, а правителството помага като създава среда. Работим за БВП от над 110 млрд. лв. в рамките на мандата, при около 86 млрд. лв. за 2015 г.
Работните места се създават не само от държавата, но и от бизнеса и по – точно от малките и средни предприятия. Затова ние се стремим към създаване на стимули и облекчения за бизнеса, създаване на благоприятна бизнессреда – ключов елемент от нашата управленска програма. Не трябва да има здрави хора в трудоспособна възраст, които са трайно безработни. Максимално ще използваме възможностите на оперативните програми, особено Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, безработните да не губят възможността да участват на трудовия пазар. Предвидили сме разработване на програми за обучение и квалификация за безработните, а също така за преквалификация на заетите. Целта е те да станат по – конкурентоспособни и намерят подходяща работа. С други програми ще насърчим безработните да започнат самостоятелен бизнес. Парлив е въпросът с осигуряване на работа в малките населени места и селските региони. Там единствена възможност в повечето случаи е осигуряване на временна заетост по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“.
Ще наблегнем на стажантските програми за младите хора. Те са добър начин за студентите да се запознаят със практиката, с реалната работна среда и да видят дали конкретна професия е за тях. Фирмите, които наемат стажанти, от своя страна, получават възможността сами да обучат младежите спрямо нуждите си и след време да ги назначат на работа. Специално внимание ще обърнем на младежката безработица, както и на изготвяне на работна програма за заетост на граждани на възраст над 55 години.
Ние сме за стабилна пенсионна система, която да гарантира предвидимост и спокойствие на хората в дългосрочен план. Предвиждаме балансирано повишаване на пенсиите, без това да се отрази на дефицита на системата. Подобряване благосъстоянието на възрастните хора се изразява не само в ръст на пенсиите, но и в предлагането на повече социални услуги в зависимост от техните нужди и потребности.
Грижата за децата трябва да обхваща всички деца, а не само тези в риск.
Приоритетно ще се стимулира тридетния модел и насърчаване на отговорното родителство. Предлагаме социални помощи да получават само семейства, чиито деца посещават детска градина и училище. Това е една добра превенция срещу социалното изключване и отпадане от предучилищно и училищно образование.
Залагаме на прекратяване злоупотребата при отпускане на т. нар. инвалидни пенсии. Усъвършенстване на модела на медицинската експертиза и прехвърляне на системата на ТЕЛК в НОИ. Ще бъде сложен край на практиката за периодично явяване пред ТЕЛК – комисии на лица с необратими заболявания.
За да се случат всички тези така необходими неща в социалната политика, за да може българските граждани да живеят по – добре на 26 март гласувайте с номер 11 в бюлетината! Реални решения за България!
Купуването и продаването на гласове е престъпление!