Г-н Иванов, имате ли наблюдения върху работата на русенските съдилища, или проблемите са по-скоро на централно ниво, което влияе и на работата на всички останали?
Проблемът в българската съдебна власт е дългогодишното натрупване на лошо управление, на неприлагане на стандартите за подбор на кадри, на неприлагане на инструментите за борба с корупцията, така че каквито и да са локалните проблеми, те са израз на този системен проблем. Познавам колеги, прокурори, съдии, навсякъде има проблеми, но имам и много добри впечатления от работата им, така че не може да се твърди че ситуацията е еднаква навсякъде.
Вие заявихте, че е възможно да се влезе в спирала на предсрочни избори, не смятате ли че е по-вероятно да се сключи безпринципна коалиция, вместо да се правят избори “до дупка”?
Аз съм сигурен, че ще има някаква коалиция, и съм сигурен че тази коалиция ще бъде качена на поредния корупционен концес, тоест ще има както винаги до сега едно разпределение на порциите. Това се е случвало винаги - тук става дума за обществени поръчки, за европейски фондове, за места в съдебната власт, което ще бъде акцент на тези избори тъй като предстоят избори в съдебната власт. Всъщност това е скритата част на коалициите, чиято формална част е връх на айсберга в българската политика. Тези айсберги обаче са влезли в едни води, които много бързо ги пропукват. Видяхме една такава сделка през 2014 г., която не издържа и две години - през цялото време ни говореха за стабилност, а всичко свърши буквално за 2 седмици.
Тези процеси ще продължат, тъй като има дълбоки структурни причини в корупционния модел, който отвътре се свива, а ние се надяваме да “ударим едно рамо” за да се развият процесите по-бързо.
Имате ли дългосрочна рецепта срещу фалшивите новини, каквито без съмнение вече сте изпитали на собствен гръб?
Не мисля че има някакви еднократни вълшебни действия, хората обаче развиват имунитет към този тип облъчване, научават се да плуват в това ново информационно море, което са социалните мрежи, развиват критично мислене. Разбира се, политическите и геополитическите фактори, които се опитват да използват този технологичен момент на адаптиране на големите човешки маси към формиране на социалните мрежи, трябва да получат институционален отпор. Хората ще развият имунитет със сигурност, но националните държави, политическите системи, органите по сигурността трябва да имат своя отговор, и тук отново стигаме до корупцията.
Това, което обезсилва българските институции по сигурността е тяхната заразеност от корупцията. Ние имаме много сериозни намерения за тяхното прочистване, включително промяна на философията на подбора на кадри, даване на достъп до класифицирана информация, който да гарантира че ние няма да бъдем разграден двор за тези форми за хибридна война.