1. Изборът си е избор
Да започнем с най-важното: свободните избори са един от най-важните инструменти на демокрацията. Те са неприкосновени, а това означава, че никой няма право да оспорва или омаловажава резултатите от свободни и честни избори - независимо дали победителят ни харесва или не. И именно когато имаме екстремна поляризация на обществото, волята на избирателите трябва да има последната дума.
2. От популист до прагматик
В предизборната борба често се прибягва до провокации, води се истинска битка за победата - включително и с удари под кръста. Но след триумфа идва ред на помирението с политическия опонент - и на съответните послания към нацията. Точно това се опита да направи Тръмп в първата си реч след огласяването на изборните резултати. А това означава, че президентът Тръмп по всяка вероятност ще смекчи или дори ще забрави много от нещата, които говореше кандидатът за президент Тръмп. Или както беше казал някогашният външен министър на Германия Йошка Фишер: не човекът вае поста, а постът - човека. Тръмп е бизнесмен и можем да сме сигурни, че много скоро ще започне да действа прагматично.
3. От периферията - в центъра
Тръмп оглави бунта на бялата средна класа. Положението на голяма част от нейните представители се влоши значително през последните години. Дълго време тези хора имаха усещането, че политическият истаблишмънт ги е забравил. И сега Тръмп се обяви за защитник на техните интереси: на пренебрегнатата средна класа, на ниските социални слоеве, които водят ежедневна битка за оцеляването си, на хората от някогашните промишлени райони, които не виждат никаква перспектива. Тази армия на забравените, които не искат да ги занимават с това дали има нужда от тоалетни за т.нар. трети пол, се интересува само от едно - да имат работа, за да могат да изхранват семействата си. С Тръмп начело на САЩ тази част от американското население може да се придвижи обратно към центъра на обществото.
4. Поглед навътре
Няма добра или лоша политика. Има само успешна политика, а тя зависи в голяма степен от икономиката. Лозунгът на Тръмп "Да направим Америка отново велика" не бива да се разбира като заявка за нов американски империализъм. Той се прицелва по-скоро във вътрешната политика: инфраструктура вместо скъпи задгранични мисии, мостове и училища вместо Сирия и Ирак. Успехът на Тръмп като президент ще зависи именно от икономическата му политика.
5. Рестартиране на държавата
С избора на Доналд Тръмп Съединените щати получават шанс за ново начало. Мнозина анализатори тълкуват неочакваната убедителна победа на милиардера като израз на стремежа към свобода, заложен в гените на американците.
Да, изборът на Тръмп вероятно ще разедини още повече американското общество, но този процес представлява и шанс за ново дефиниране на American Way of Life, така че печеливши да са не само хипстърите в Манхатън и Сан Франциско, но и "нормалните" американци от Юга и Средния Запад. Накратко: сега на ход е Тръмп.
Текстът е препечатан от Дойче Веле.