Г-н Станчев, британското население реши страната да излезе от ЕС след проведено допитване. Какви ще за последствията за Евросъюза от Брекзит?
В общи линии последиците винаги трябва да се преценяват в сравнение. Ясно е, че в сегашното положение присъстваме на заника на ЕС в този вид, в който съществува. Има два начина да се излезе от ситуацията. Единият е да се направят реформи и да стане по-добре, а другият – да се направят пак някакви реформи, но да стане по-зле. Това, което знаем за една седмица е, че засега настроението е по-скоро към резултат по-зле, отколкото е било преди това.
Какви обаче са икономическите настроения в ЕС?
Настроението е за по-силен политически съюз, финансов и фискален контрол, намаляване на данъчната конкуренция между отделните страни, универсализиране на паричната политика. Това ще доведе и до повторения на същите настроения спрямо ЕС, които накараха британските избиратели да не го харесват.
Какви изводи могат да се направят от резултатите на Брекзит?
Всъщност референдумът е оценка на ЕС, не на ползите и разходите на Великобритания от членството. Има начини да има друго решение на проблема за реформите. Необходимо е намаляване на политическата интеграция, засилване на свободната търговия, включително с други области в света, засилване на данъчната конкуренция вътре в общността, което означава и отказ от идеите за ограничаване на офшорните зони. Дори и тези, които са част от европейското и икономическото пространство.
Следващият начин, който може да бъде приет от Великобритания след около година-две, е едностранна либерализация на търговията на Обединеното кралство с целия свят. Това ще ги направи търсени партньори. Друг начин е споразумение за асоцииране – или от рода на това, което има за Балканите, партньорството за Източните страни т.е. Украйна, Грузия, Молдова, или свободно търговско споразумение, което ЕС има с цял свят. Няма причини да бъде отказано на Великобритания.
Последният начин, който е неразбираем за широката публика, са автономните търговски мерки. Това е едностранна търговска либерализация на ЕС в отношенията му с други страни. Случи се и с източното партньорство за Армения и Грузия от 2014 година и за Украйна от тази година. За западните Балкани има едностранна либерализация на ЕС от средата на 2001 година.
Какво ще се случи с кредитния рейтинг на Великобритания? Международната рейтингова агенция "Стандарт енд пуърс" понижи дългосрочния кредитен рейтинг на страната с две степени - от най-високия ААА до АА с негативна прогноза заради Брекзит.
Кредитният рейтинг във Великобритания ще се оправи, понижението няма да продължи дълго.