Д-р Караниколов, Вие казвате, че най-важно при лечението на онкологични заболявания е те да бъдат открити рано. Кога трябва един човек да започне профилактични прегледи?
След 38-годишна възраст трябва да се прави минимум на всеки две години.
Ракът е тих убиец. Той започва много тихо, неусетно и се развива така. Обикновено се забелязва в последния си стадий.
Ако направим днес един профилактичен преглед, на който да се окаже, че няма нищо, дори на следващия ден да започне туморен процес, ако се направи преглед след 2 години, то този процес ще бъде засечен. Той ще бъде в начална форма и тогава е напълно лечим. Един тумор докато стигне до своя 4 стадий минават около 8 години. Има и изключения, разбира се.
Но на Запад такива профилактични прегледи се правят поголовно на всички, които са здравноосигурени.
Тук много малка част от пациентите правят профилактични прегледи и то в определена посока. Ако са жени, идват да преглеждат само гърди или целенасочено се идва за маточна шийка. Мъжете пък ако общопрактикуващият лекар не ги накара да си пуснат простатно специфичен антиген, те не се интересуват толкова. Никой от тях не идва и да каже – аз съм вече на 50 години, искам да направя такова изследване. А това е задължително. Това е туморен маркер, който има сравнително висока чувствителност – до 70%. И той може да покаже, че в простатата се развива туморен процес.
От няколко месеца в КОЦ – Шумен заработи мобилен РЕТ скенер. В какви случаи се ползва тази технология?
Той не е апаратура за профилактични изследвания. Те се правят на прегледи, извършвани от специалисти. Едно е преглед при общопрактикуващ лекар, друго е да бъде прегледан от онколог, който търси определено заболяване.
Профилактичните прегледи предхождат, след това следват по-безобидните инструментални изследвания – като ехография, има инвазивни методи като горна и долна ендоскопия, с които се изследва стомашно-чревния тракт. Евентуално се правят и рентгенови изследвания и накрая се прави скенер. То е доста натоварващо заради лъчението. Когато тези методи са били използвани и няма удовлетворяващо доказателство, тогава се подхожда към този РЕТ скенер.
Той може да засече малки процеси и то максимално обективно, но той е последно средство за избор. Като част от широката профилактика бихме препоръчали преглед от специалист, така и ехографско изследване, което е напълно безобидно.
При РЕТ скенера има лъчево натоварване от рентгеновата тръба и изотопа, който се вкарва вътре в организма, за да се получи контрастиране на туморния процес в органите.
Индикациите са основно за туморни заболявания там, където са направени всички основни изследвания като ехография, рентгенография, скенер и всички лабораторни изследвания. Когато няма задоволителни резултати и доказателство за развитието на процеса, тогава се пристъпва към изследване с такъв скенер, тъй като то е от най-големия клас.
Това, което трябва да се знае е, че по същество РЕТ скенерът е такава технология, която обединява изследването на една гама камера и един компютърен томограф. Съчетава ги като има наслагване на двата образа чрез специален софтуер и се получава максимално достоверен образ на наличния процес.
За такъв тип изследване не се ли чака доста?
Да. Обикновено се прави предварително записване и понякога се чака твърде много. Има случаи, когато това е почти месец и човек започва да се пита какъв е смисълът при положение, че се касае за един сравнително бързо развиващ се тумор.
Чакането при нас е в рамките на седмица, колкото да се събере група от пациенти, които са подходящи за изследване на РЕТ скенер, тъй като има и някои противопоказания. Пациенти, които са правили химио или лъчетерапия през последните 6 месеца трябва да изчакат за това изследване.
Колко такива апарати има в страната?
Подобен РЕТ скенер има в София и Варна. Този в Шумен е третият в страната и е мобилен. Но това не го прави втора категория – той напълно равностоен на тези във Варна и София. Качеството на получената картина и образ е едно към едно с тях. Удобството е, че е натоварен в един огромен фургон и може да бъде транспортиран навсякъде.
Как става записването за скенера?
Пациентите могат да се запишат в отделението по нуклеарна диагностика. След това те се изследват от специална наша комисия, за да се установи дали са подходящи за такова изследване.
Трябва да се направим списък, да попълним група и да дойде изотопът на съответния ден. Той е един и същ за целия организъм. Изотопът се изработва в София на специален циклотрон и пътува до тук. Трябва да се знае, че на всеки 2 часа мощността му пада наполовина. Ако тръгне с 240 гигабекерела мощност, тук трябва да пристигне с 10-15.
Колко струва изследването на пациента?
Пациентът не плаща нищо. Лечението се покрива напълно от Здравната каса. То струва около 2000 лв., като основната цена, която разплащаме, е за изотопа, което е почти половината. Другото е за техниката, която сме наели. Ако остане нещо, то отива за персонала.
РЕТ скенерът е под наем от Холандия, докога ще стои в Шумен?
Няма краен срок. Той е тук по пилотна програма, в която ние бяхме избрани заради наличието на една добра база и условия. Ние осигурихме специалисти и добра база и разбира се място за самата апаратура.
Фургонът с РЕТ скенера е така позициониран, че да бъде съвместен с отделението по нуклеарна диагностика. Това се налага, тъй като не е достатъчно само да се позиционира фургона, а трябва да бъдат изпълнение редица изисквания на Агенцията за ядрено регулиране. Трябва да бъде ограничена зона, в която да се движи пациентът, натоварен с изотопното вещество. След това той трябва да бъде отделен в специална стая, която е с оловно покритие на стените, за да няма излъчване през тях и да няма натоварване на хора от съседни стаи и етажи.
След като се базира тук скенерът и ние изпълнихме тези изисквания от Агенцията дойдоха и направиха обстойно изследване. Бяха измервани показания тук в болницата и отсрещните сгради и всичко е спазено. След това ни издадоха лицензията за работа.
Бе трудно, тъй като досега в България никой не бе лицензирал такава апаратура. Отне около година, но вече работим с този високотехнологичен апарат. Това е от изключителна полза за целия Североизточен регион.
Хубавото е, че вместо да търсим едни 10 милиона лева, колкото би струвало изграждането на такъв скенер, ние със сравнително малко средства направихме така, че хората могат да ползват това високотехнологично изследване.
Казахте, че техниката е впечатлила западните ви колеги. Каква е в момента тази база?
Имаме много добра база, която се оцени от западните специалисти. Те казаха, че няма много болници в този вид, дори и на Запад. Бяха безкрайно учудени и от линейните ускорители, които имаме. За своето планиране те използват скенера, който имаме, но в определени случаи се използва и позитронно-емисионния томограф, за да се допълни максимално образът на тумора, който ще бъде облъчван. Така РЕТ скенерът допълва високата технология на лъчелечение. Евентуално при добро развитие на нещата, може да се мисли и за един ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), от какъвто отдавна имат нужда болничните заведение тук – МБАЛ-Шумен, КОЦ, евентуално Кардиология. Имаме нужда от ЯМР с по-висока мощност от наличния, който е и морално остарял. Въпрос на време е и този проблем да бъде преодолян. Съвместно с многопрофилната болница сме изградили политика да работим в такава посока.