Васил Табаков: Човек на Путин идва на лов в България

07:26, 03 юни 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Васил Табаков е доайенът на ловния бизнес в България. Макар и на 83 години, той продължава да работи активно и в 40-годишната му практика няма ловен тур, който да е пропуснал. Ловецът-ветеран се гордее с внука си – Васил Табаков-младши, който върви по стъпките му и доразвива семейния бизнес, като организира лов на вълци зад Полярния кръг.

Господин Табаков, какви хора са вашите клиенти? Има ли много българи или повечето са чужденци?

Повече са чужденците, наистина, защото българските ловци имат достатъчно контакти по ловните стопанства и много от тях взеха такива с договор за по 10-20 г. Плащат си един път за концесията и повече нищо не плащат. Е, да, налага се да ги поддържат – храна за дивеча и т.н.

Има ли отлив на руски ловни туристи, какви са тенденциите в туризма като цяло?

Ловният туризъм от Русия в последно време има леко затишие, но аз си имам постоянни клиенти руснаци. Руските ловци са доста платежоспособни и са хора, които познават лова първо в тяхната страна и пътуват не само в България и Европа, а и в целия свят. Много известен руски ловец е Сергей Ястржембский. Той е бил помощник на президента Путин по въпросите на информацията, ловува в цял свят и е най-известният руски ловец и също организира лов той самият в Африка. Сега скоро беше чрез мен на лов в Турция - за анатолийска дива коза през март т.г., имаше много сняг – метър и половина. През ноември т.г. пак ще дойде да повтори лова в Турция отново за дива коза и козирог хибрид. Той стреля от всякакво положение, много добър ловец - точен стрелец. В Македония също съм му организирал лов – на козирог Кри Кри, азиатски тар и вълк. Ловът на вълк в Македониа се организира със 100 % успех. Със Сергей Ястржембский пристигнаха и двама грузински ловци, те също отстреляха по едит вълк и друг интересен дивеч. Рядко се срещат такива ловци като Сергей Ястржембский.

Сега имам заявка от една група румънци – 6 човека за цяла седмица, това е сериозна заявка. Румънците имат добър лов, като започнем от карпатската мечка, благороден елен и лопатар, карпатски диви кози. Като пример мога да ви посоча, че Сергей Ястржембский е отстрелял преди години дива коза с трофейни качества 126, 15 т. – 5 място в света.

В Румъния организирам лов на диви гъски на около 150 км южно от летище Букурещ. Това е фантастичен лов, който, ако времето не попречи, ловците си отиват със стотици отстреляни гъски. Мои клиенти са от Русия – където този лов също е много силен, от България и от Европа. В Европа това е най-добрата ловната територия за диви гъски. Като цяло ловът в Румъния е на високо ниво.

Лов на гонки на карпатски мечки също така организирам в Румъния. Българска ловна група в състав от 4 ловци отстреля за 3 дни 15 мечки. Такъв успех на гонки за мечки в света друг няма.

Каква е процедурата за записване на ловен тур?

Процедурата зависи от вида лов, брой ловци – 2-3-5-10, но най-напред трябва да дадат своята заявка за ловните си желания – на какъв вид дивеч искат да ловуват, периода в който желаят да бъдат на лов, ще имат или не ловуващи придружители. Следва да се преведе един аванс, който да им гарантира лова. В периода, в който е обявен ловът, той се провежда. Накрая се съставя протокол за проведения лов, за който се заплаща във валута – само в евро по предварително обявени тарифи и подписан договор. Редовни клиенти идват на лов по 2-3 пъти в годината.

Разкажете някоя интересна случка от практиката Ви като ловец-туроператор.

Веднъж имах случай да бъда на лов с Пенчо Кубадински. Той беше много етичен ловец, спазващ всички правила. Никога не търсеше бройката. Гледаше да отстрелва екземпляри, които са в апогея си, или дивеч, който е болен. Пенчо Кубадински за времето се считаше за най-информирания и най-големия ловец – ловуваше не само в България, но и в Африка, той уважаваше лова и се стараеше по всякакъв начин да бъде на ниво.

Интересна случка мога да разкажа за най-постоянния ми клиент от Германия – Ервин Химелзеер, който ловува 33 години само чрез мен в България и в др. страни. За съжаление, той почина наскоро – на 93-годишна възраст. Въпреки неговата голяма борба да продължи да ловува – накрая той дори трудно вървеше, с поддръжка на наш ловен организатор, който му помагаше, носеше му понякога и пушката. Той беше голям спортен застраховател и държеше правата за застраховка на световните първенства по футбол.

Друг известен ловец, който даде много за българския лов, е покойният Емил Кюлев. Той до последния момент ловуваше чрез мен в България и в Румъния, отстреля много карпатски мечки. Остави един огромен капитал от трофеи, без да се знае къде са в момента - най-вероятно при наследниците му. Кюлев даде много за ловното дело... На последния му лов в Румъния той отстреля рекордна кафява мечка 591,75 т., който рекорд остана непобеден.

А има ли жени ловци?

Много рядко има жени ловци, все пак ловът е мъжки спорт. Жените идват повече с мъжете си да слушат еленския рев през септември, тъй като благородният елен есента се разгонва и много жени идват и плачат, ставайки свидетели на търсещата любов на благородния елен към кошутата. Това трябва да се види! За да уплаши конкуренцията в гората, благородният елен реве и ако другият конкурент не се уплаши, започват да се бият и битката може да продължи от сутринта до вечерта.

Аз съм виждал как става, когато еленът избере определена кошута, може да има още пет кошути, но към гората тръгва точно тази, която еленът е избрал. Извършват покритието скрито от всички останали животни, някои го тълкуват, че оттам идва името благороден елен – защото той прави всичко това скрито, като нещо свръхлично, както го прави и човекът. Брачният период е около 20-30 септември. След това започват да се групират и тогава също е интересно, защото ловецът при групирането може да реши кой елен да си избере. Ловът на благороден елен е много интересен.

Как успявате да работите толкова активно, все пак не сте на двайсет години като Васил Табаков-младши?

Аз не съм спирал да работя и това ме държи в кондиция, но ловът не е толкова проста работа, особено на моите години. Тъй като не е имало случай през почти 40-годишната ми практика, в който да не присъствам и да не управлявам лова. Все пак понякога стават и усложнения и трябва да има един вид арбитър, който да решава възникналите спорни ситуации.

Реклама

Реклама