Господин Пенчев, малко или много са 26 години за навлизане в политиката?
Позволявам си да сравня моите 26 години с демократичния преход на България. 26 години България върви по своя демократичния път на развитие. През тези години се случиха и добри, и лоши неща. Така че тези години са и малко, и много. Има неща, които със сигурност могат да се научат, но годините са достатъчно, за да се започне един път на промяна, на развитие, на нови идеи, каквито аз съм заложил в моята програма.
От кога сте член на партията и защо избрахте БСП?
Реално съм член на БСП от навършването на 18 години. Но избрах БСП преди да навърша пълнолетие. Причините да избера тази партия са много и комплексни. Винаги съм се интересувал от политика, от новините, от това, което се случва. Наблюдавал съм различните гледни точки, аргументите, които представят политическите сили. Именно представените от БСП аргументи и политики ме накараха да избера левицата като партията, която аз виждам, че защитава моите възгледи и убеждения.
Кое ви накара да се кандидатирате за общински лидер на БСП в Шумен?
Разговорите с хората, които видяха в мен качества, с които мога да оглавя общинската структура на БСП в Шумен. Накараха ме номинациите, които получих. В началото бях склонен да се оттегля, защото, както споменахме, на 26 години има какво още да научиш. Но в последствие организациите, които ме номинираха,разговаряха с мен и се оказа, че държат на моята кандидатура за поста общински председател на партията. Членовете на БСП изразиха подкрепата си за мен и на общинската конференция. Това ме мотивира да остана докрай в надпреварата.
Според вас с какво спечелихте членовете на партията, за да ви изберат за общински лидер?
Не обичам да говоря от трето лице, но в разговорите с членовете на партията, те са споделяли, че следят изявите ми в Общинския съвет и считат, че задавам въпросите, които тях ги вълнуват.
Каква политика ще следвате като лидер на БСП в Шумен?
Ще следвам стриктно нещата, които заложих в моята програма и които изложих по време на общинската конференция. Няколко са приоритетите ми. Един от тях е засилване на дейността на групата съветници на БСП в Общинския съвет на Шумен. При работата ни в Общинския съвет ние ще сме опозиция на онова, което не е в унисон с политиката на БСП. Подчертавам обаче, че там, където има разумни предложения,които са в интерес на гражданите, ние ще ги подкрепяме. Няма да сме опозиция на 100%, но ще сме опозиция на всичко, което се предлага и звъни против политиките на БСП. В това сме категорични и ще отстояваме тази позиция,както и досега. Ще засилим срещите си с гражданите на общината, с неправителствените организации. Ще бъдем по-близо до хората в кварталите, в малките население места, за да чуем техните проблеми. Това е единственият вариант да сме изразител на проблемите и да защитаваме интересите на гражданите в Общинския съвет, както е редно. Другото, което съм заложил в програмата си и ще следвам, е изчистване на имиджа на БСП. След 8 години управление на Шумен неминуемо са допуснати грешки, със сигурност има разочаровани граждани, неизпълнение обещания. Ние трябва да изчистим този имидж, който е натрупан след 8-годишното управление на общината. Ще покажем, че сме се поучили от грешките и ще продължим напред.
Ще се опитате ли да привличате все повече млади хора в БСП?
Ще привличаме не само млади хора, но и хора, които са наши привърженици, но в годините назад са се отдръпнали от партийния живот и такива, които искат да станат част от редиците на БСП. Ежедневно имам разговори със симпатизанти на левицата и нови хора, които искат да се присъединят към нас. Имаме не една и две заявки за създаване на нови организации. Това за мен е изключително положителен сигнал и считам, че по този начин ще увеличим нашите редици.
Мнението ви за смяната на лидера на партията и приоритетите на БСП, след като Корнелия Нинова застана начело на левицата?
Шуменската партийна организация единодушно подкрепи кандидатурата на Корнелия Нинова. Радостни сме от избора й. Корнелия Нинова не се поколеба от първия миг да заяви, че всички стъпки, които ще се предприемат, трябва да водят към едно –извеждане на БСП като първа политическа сила на страната. Това е смело и важно решение. Корнелия Нинова предложи и заседанията на Изпълнителното бюро на Националния съвет на БСП да се провеждат в различни области на страната. Това е много добро решение, защото така нашият висш орган ще може да разбере какви са проблемите по места и да предприеме действия за решаването им. А и по този начин решенията на Националния съвет ще стигат по-лесно до местните организации, членове и симпатизанти. Другият приоритет, който Корнелия Нинова заложи в програмата си, е активна работа с общинските организации. Както тя се изрази “общинските партийни организации са гръбнакът на БСП”. Без тях няма как да се случи извеждането на БСП като първа политическа сила. Нинова отправи много добри послания и ние ще работим за реализирането на програмата й.
Започна ли промяната в БСП, за която в левицата се говори от няколко години? Какво бъдеще очаква БСП?
След целия период на отчети и избори в партията мисля, че в БСП настъпи промяна. Например аз не съм единственият млад човек, избран за общински лидер. В страната има избрани и по-млади хора на подобни ръководни постове. Случи се и безпрецедентна до този момент промяна при избора на лидер на БСП. Имам предвид, че на конгреса бе избран нов председател на партията при участие в изборите на стария председател. До сега това не се бе случвало. Мисля, че с целия този процес БСП отговори на очакванията на своите членове и на гражданите, че тръгва по нов път на развитие. Това е път на промяната, път на даване на възможност на хора, които са се доказали с годините, да изложат своите възгледи ида променят БСП и партията да извърви пътя към целта – да стане първа политическа сила. Този път няма да е кратък, ще е труден, но целта е ясна.