Сложни рокади на Георгиева, Бокова и Плевнелиев - по-скоро не

17:19, 20 май 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Георги Ангелов е редактор в Topnovini.bg. Има над 13 г. опит като политически репортер и редактор във вестниците „Марица“, „Монитор“, „Експрес“ и „Труд“.

„Явно врътката ще се случи! Реадмиссията на политици по оста България-Евроинституции е в ход. Кристалина си идва,пращаме им Плевнелиев!Радане, Радане пак те няма в листчето!“ Това написа бившият областен управител на Пазарджик Трендафил Величков от АБВ (запазен е оригиналният правопис б.а.) във фейсбук профила си.

Кристалина Георгиева наистина е питана дали иска да бъде кандидат за президент на ГЕРБ от премиера Бойко Борисов, но тя е отказала, според дипломатически източници на София topnovini.bg.

Храна за слуховете даде и днешното изявление на Плевнелиев, че няма да се кандидатира за президент, няма да е член на партия, но ще остане в политиката. От администрацията на президента отказаха да коментират слухове. Хора от обкръжението на Росен Плевнелиев определиха като абсурдна възможността за подобна ротация. Чисто институционално, смяната на върха на ЕС е възможна, като за целта ще трябва да се мине през нова процедура за изслушване в европарламента.

Депутатът от гражданската квота на РБ Гроздан Караджов пък постави предварително условие към ГЕРБ и Бойко Борисов, че Ирина Бокова няма да бъде кандидат-президент на партията. „Няма нищо вярно в твърденията на Гроздан Караджов. Никога по никакъв повод името на Ирина Бокова за бъдещ кандидат или за подкрепа от ГЕРБ не е спрягано, не е стояло на дневен ред, не е обсъждано“, отрече заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов.

Според запознати, източникът на клюките е АБВ. Хората на Георги Първанов се надяват да успеят да издигнат за президент Ирина Бокова, която е кандидат за председател на ООН на България. Въпреки, че тя е сочена за фаворит, през миналата седмица стана ясно, че вероятно няма да бъде избрана заради съпротива от страните членки на Съвета за сигурност на организацията, и най-вече от Великобритания. Сред причините са обвинения в корупция на Бокова, разпространени от авторитетният британски вестник "Таймс", който написа, че Великобритания възнамерява да съкрати финансирането си за агенции на ООН, включително ЮНЕСКО, заради финансови провали с изразходването на средства и разкрити одитни нарушения в организацията. Подобни статии с твърдения за съмнителни практики при назначаването на служители в организацията на ООН за опазване на културно наследство излязоха в други британски медии сред които многотиражният Daily Mail и Foreign Policy.

На 14 януари лидерът на АБВ Георги Първанов обяви, че АБВ ще преразгледа участието си в управлението, ако правителството не номинира официално за шеф на ООН Ирина Бокова, а не еврокомисаря Кристалина Георгиева.

„С ултиматума си да издигне Ирина Бокова за генерален секретар на ООН – или излиза от властта, АБВ подсказва, че Бокова може да е обща кандидатура на левицата на президентските избори наесен“ прогнозира тогава пред БНР политологът Димитър Ганев.

Кандидатурата на Бокова беше издигната официално още от правителството на Пламен Орешарски. От АБВ, а и от БСП, проглушиха медийното пространство в акция за натиск към сегашното правителство на ГЕРБ, че Бокова е „непобедима кандидатура“

В крайна сметка министерството на външните работи официално внесе номинацията на Бокова на 9 февруари. Това не попречи на АБВ да излезе от управлението на държавата три месеца по-късно – на 10 май, като извади от управлението своите кадри, включително вицепремиера Ивайло Калфин. Надали този „нож в гърба“ е забравен от Борисов, та да подкрепи евентуална президентска кандидатура за Бокова.

По всичко личи, че АБВ работят за „Бокова – президент“ поне от януари

Въпреки извиването на ръцете на Борисов от АБВ, хората на Първанов работят за нейното издигане на президент паралелно с кандидатурата на Бокова за ООН поне от януари. Пред кандидатурата на Бокова има още една пречка, която може да е формална, но може и да се окаже препъникамък. Това е ал. 2 от Чл. 93 на Конституцията който гласи:

„За президент може да бъде избиран български гражданин по рождение, навършил 40 години, който отговаря на условията за избиране на народен представител и е живял последните пет години в страната“.

На 17 януари бившият президентът Георги Първанов поиска да падне изискването кандидатите за президент да са родени в България, да имат само българско гражданство и да са живели у нас през последните пет години. Така страната ни ще се отвори за над 2 милиона българи, живеещи в чужбина, каза Първанов по време на "Президентски дебати 2016“. Същото повтори и преди няколко дни. От януари вървят и сондажите с БСП за издигане на обща кандидатура, които още не се увенчават с успех, въпреки, че идеята беше подкрепена от президентът на ПЕС Сергей Станишев още тогава.

Възможно е ЦИК да регистрира кандидатурата на Бокова, въпреки текста в Конституцията. Тя живее от 2005 г. извън България, първо като посланик във Франция, от същата година представлява България в ЮНЕСКО, а от 2009 г. председателства организацията. Тъй като тя е официална номинация на България за ЮНЕСКО постът й може да се смята за дипломатически, а за него важи принципът за екстериториалност. Ако тя евентуално спечели изборите, избирането и обаче със сигурност ще бъде обжалвано в Конституционния съд от някой неуспял кандидат.

Плевнелиев щяла да замени Георгиева в Европейската комисия, а тя да се бори с Бокова за ООН

Това е друг претоплен слух крачещ заедно с депутатите в кулоарите на парламента. За възможността Кристалина Георгиева да бъде издигната от друга държава от Централна и Източна Европа, съобщи Politico преди няколко дни. Това са Чехия, Унгария, Румъния и Албания, които нямат свои кандидати. Според изданието Великобритания е силен привърженик на идеята Кристалина Георгиева, която има опит в Световната банка, Европейската комисия и като председател на панел в ООН за финансиране на хуманитарни операции, да поеме управлението на организацията. Според български дипломат Кристалина Георгиева се е срещала с емисари от няколко държави и имала желание за ООН. Тя обаче вече официално се отказа от възможността да бъде кандидат на България. Бойко Борисов пък нямал желание и полза да се лиши от доверен и уважаван от всички човек на пост отговарящ за бюджета на ЕС, от който се вливат основните парични потоци в българската икономика. В комисията „Юнкер“ Георгиева е заместник-председател и комисар по бюджета и човешките ресурси.

От администрацията на Плевнелиев заявиха, че той ще обяви своите планове едва след края на мандата му който изтича на 22 януари догодина. До тогава ще е късно за тази „врътка на върха“.

Интригите всъщност показват, че предизборната кампания за президент започна. И ще бъде брутална.

Реклама

Реклама