Ян Касъл: Културното наследство е важно, но да не спира развитието на града

16:51, 16 май 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Ян Касъл е чешки политик и архитект. Бил е кмет на Прага от 1998 г. до 2002 г. По време на мандата му се провежда една голяма част от реставрацията на Прага, лично контролира реставрирането на Карловия мост. В момента е ръководител на архитектурно ателие Best Development Prague и е председател на Фондация „Фердинанд Пероутка“. Касъл е в България по покана на Софийски дискусионен форум, за участие в публичната дискусия на тема „Аз, градът“.

За първи път сте в София, харесва ли Ви и как намирате града?

Много кратко съм тук, но това, което ми направи впечатление е, че градът е много е зелен, пълен с паметници на културата. Прекрасен е.

Какви са добрите практики в запазване на културното наследство и паметниците на културата в Чехия, защото у нас това е гореща тема?

В Чехия са много стриктни начинът и методиката за съхранение на паметниците на културата. Въпреки че може да се изкарат и фотографии на унищожени сгради, за които не се грижи никой, които спекулативно са оставени да бъдат унищожени и да се съборят, повечето стари сгради в Прага са в добро състояние. Уставът за опазване на паметници на културата има дълга история в Чехия. Нашите архитекти са възпитавани в респект към миналото. При нас понякога има по-скоро обратния проблем - в Прага липсва съвременна архитектура. Институтът за паметници на културата в някои случаи спира креативността на архитектите ни. Аз съм доволен, че градът има резерват за паметници на културата, че сме в списъка на Юнеско, но същевременно би трябвало да имаме повече сгради като „Танцуващата къща“ от канадския архитект Франк Гери. Това е известна бизнес сграда на брега на река Валтава.

Лошото е, че уставът за паметници на културата с консервативния си подход понякога ограничава креативността. Той е против това да се строят небостъргачи в града. Но аз смятам, че Прага е котел, в който се разтварят стиловете. В Прага се наслояват от романския стил чак до модерната архитектура. Всички стилове по някакъв начин съществуват един с друг, някой път дори се припокриват. Сега изведнъж обаче се опитваме да спрем развитието на града. Искаме да кажем, че досега беше добре, но вече спираме да строим. А когато строим, го правим само в този стил на миналото. Не се оплаквам от устава за паметниците на културата, но в днешно време един европейски град изисква модерна архитектура, да се пипа и в старото внимателно и хирургично да се правят корекции.

Казвате, че в Прага държите на старите сгради, а избягвате модерното строителство. В София пък старите сгради са слабо поддържани, дори се случва да се изчака да се срутят, за да се построи модерна кооперация на тяхно място. Къде е златната среда?

Важно е да спасим това, което е ценно. Миналото може да бъде оценено, затова то трябва да се пази. Ако има римски паметник, например, аз съм длъжен да го спася, ако има готическа катедрала в Прага, естествено, че няма да я дозастрояваме. Но същевременно има много къщи от 19 век, от първата половина на 20 век, които могат да бъдат допълнени. Някъде дори да се дострои, да се промени и да се направи нещо ново. Принципът е новата архитектура да бъде по-добра от старата. Не е възможно да правим нова архитектура зад оградите на центъра, в предградията и да консервираме центъра. Сърцето на града трябва да е живо, трябва да е пълноценно, да изпълнява всички функции, които очакваме в 21 век в един модерен град.

В България се обсъждат промени в Закона за културното наследство. Част от обществото обаче се надигна срещу него, тъй като той дава по-големи права на всяка община да се намесва в съдбата на културните паметници. Вие, като бивш кмет на Прага, на какво мнение сте - добро предложение ли е това?

Като бивш кмет бих бил „за“. Бих искал да имам повече правомощия, но от друга страна, разбирам съмненията на хората. Много кметства са под натиска на разни местни организации, лобита или влиятелни фамилии. Така се стига и до корупцията. Затова трябва да има коректив, който да ги следи. В Чехия Институтът за паметници на културата е държавен и по своя начин това е добре, защото местното самоуправление може да каже своето мнение, но не може да унищожи паметник на културата. Това смятам, че в днешно време, е правилният път. Важно е обаче и мнението на местното управление, защото все пак те са отговорни пред гражданите и трябва да имат силен глас, но не и последния глас.

За кратко сте в София, но все пак намерихте ли нещо тук, което да ви напомня за Прага?

Центърът на града Ви ми напомня на родния ми квартал в Прага. Много приятни улици с много дървета, височина на постройките до шест етажа, добре работещ транспорт. Направи ми впечатление, че тук и пеша е много приятно, всичко е много близко и маршрутите са много красиви. Това е град, в който всички бихме искали да живеем.

Реклама

Реклама