Старши комисар Николай Кирков: Зная как да се справим с телефонните измами

18:01, 12 май 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Старши комисар Николай Кирков е роден в Пловдив през 1972 г. Завършил е Технически университет в родния си град. Семеен с две деца. В системата на МВР е от 2000-та година. Работил е най-напред в Шесто районно управление в Пловдив като оперативен работник и началник група. През 2009 г. оглавява ръководството на управлението, а от 2010 г. става директор на „Криминална полиция” в Областната дирекция в Пловдив. От 1 април т.г. е директор на Областната дирекция на МВР в Стара Загора.

Старши комисар Кирков, съставихте ли си вече екипа, с който ще работите?

Откакто съм тук, не съм извършвал никакви промени. Още с встъпването ми съм заявил, че идвам отвън, не познавама работата на служителите, не познавам качествата им и мисля, че все има необходимия кредит на доверие, за да докаже, че мястото, което заема, отговаря на неговите възможности. Аз също искам да си направя собствена оценка затова дали всеки си е на мястото в екипа на Дирекцията. Няма промени в състава досега. Винаги, за всяко начинание, съм си давал реална и трезва преценка, че гласуваното ми доверие е огромна отговорност за мен. Досега в работата си съм свикнал и държа да работя в екип. Това е веруюто, което изповядвам.

Влязохте с „летящ старт” в старозагорската действителност – протестите в Раднево като че ли бяха най-сериозното предизвикателство?

Стечение на обстоятелствата, така се получи. Но пък мисля, че за мен е по-добре, колкото по-бързо навляза в ситуацията и видя възможностите за работа, толкова по-бързо мога да преценя обстановката, как колегите се справят със ситуацията и да отстраним пропуските в работата, ако има такива. Когато дойдох, резултатите на Дирекцията спрямо станалите не бяха на място, което мисля, че трябва да заема Стара Загора. Необходима е промяна в начина на работа. Много държа на срочността при обработване на сигнали, досъдебни производства, бързите полицейски производства. Това е свързано с по-голямо натоварване на състава, но мисля, че имаме ресурс в тази посока. Затова държа да работим, искам хората в областта и в града да виждат повече полиция на улицата. Това е свъзрано с повече полицейски проверки, искам ми се да са много повече, но се стремя да балансирам с ресурса, който има като служители и натовареността. Всеки от тях обаче трябва да си уплътнява работното време, тук има какво да се желае и работим върху това. Държа и на личната ангажираност на всеки от ръководния и изпълнителския състав.

Как успяхте да овладеете ситуацията в Раднево, помогна ли ви досегашният опит за работа с ромската общност?

Вероятно ми е помогнала професионалната практика, която имам. Работил съм 10 години в управление, което обслужва най-големия ромски квартал не само у нас, а може би и на Блаканите . Там живеят между 40 000 и 50 000 души. Научил съм се да работя с хора от тази общност. Работата с тях има съответна специфика. На събитията в Катуница съм бил от първия час, това също ми е помогнало за вземане на правилни решения за справяне със ситуацията. Една малка искра може да запали голям пожар, успяхме да овладеем ситуацията с личната ангажираност на всички служители. Правилна преценка, оценка на рисковете, срещи с едната и другата страна, в крайна сметка, според мен, хората се убедиха, че от агресията никой няма полза . Направих срещи с хората от Раднево, с хората от ромската махала, с пострадалите момчета в болницата.

Задържахте доста от участниците в протеста, имаше и непълнолетни ?

Първите две лица, срещу които образувахме досъдебно производство за нанасяне на леки телесни повреди по хулигански подбуди, бяха непълнолетни. Задаваха ми и въпроса на какво основание са попускателните пунктове. Още от пъвия ден на протестите в Раднево влязохме в специализирана полицейска операция насочена към опазване на обществения ред. В плана за провеждане на такава, има поставени на задачи за извършване на проверки на лица и автомобили, които влизат в града и особено на лица, които не живеят в Раднево. Всички видяха, че провокациите бяха от хора, които не са местни и агресията беше провокирана. Наличието на КПП-та доведе до установяване на употребили алкохол граждани, които са решили, че могат да дойдат и да се саморазправят с други хора в Раднево. Имаше и употребили и притежаващи нароктични вещества, които също бяха задържани, имаше такива, които носеха в себе си ножове, боксове, палки, маски, доста бяха без документи за самоличност. Целта беше да осигурим нормален обществен ред в Раднево. А този който е извършил престъпление, ще си носи наказателната отговорност.

Определихте борбата с битовата престъпност като приоритет за Дирекцията, как ще се справите?

Когато пристигнах в Стара Загора, сериозно впечатление ми направиха големия брой опити и извършени телефонни измами. Това поставих като приоритет и работим.

Е, да ама хващате само мулета!

Хванахме и мулета, хванахме и лице от Ветово, и продължаваме да работим. Но, разбира се, не сме стигнали желания резултат да ги сведем до нула.

Като полицай, как си обяснявате поведението на възрастните хора, които дават пари на непознати?

С психологията на българина, с желанието да услужиш на някого, когото припознаваш отсреща на телефона за твой роднина или приятел. Телефонните измамници са много изобретателни. Помните как започнаха схемите преди години - с траспортни ленти, вентили, в момента по-малко са вариантите с пострадал от катастрофа нуждаещ се от „златни пирони” и т.н. Сега схемата е климатици, мними полицаи, дипломати и др. Имаме различни доказателства, че ден два преди измамата роднини на възрастния човек говорят с него за пари и той отрича да има каквито и да било. А след това става потърпевш и вади много пари.

Ние няма да престанем да работим. Аз зная как ще сведем до нула телефонните измами. Това ще стане, като направим поне една успешна реализаци от другата страна на Балкана. Това е изпитано в моята практика в отдела в Пловдив. След успешна реализация в Северна България, съответното населено място става табу за телефонните измамници.

А защо не я направите, какво пречи?

Събирането на доказателства не е кратък процес. Операцията е свързана и с други способи. Затова още в първите дни съм го поставил като приоритет, работят колегите, мога да ви уверя и се надявам, че скоро ще има резултат. Пак казвам, отидат ли старозагорски полицейски автомобили в определен район от другата страна на Балкана, има ли задържане на лица и доказване на извършени престъпления, ние ще сведем до нула и опитите на други, които няма да са задържани.

Стараем се да увеличаваме още полицейското присъствие. За мен е много важна работата на кварталните инспектори. Те трябва да са в квартала, да са униформени, хората трябва да ги познават, за да търсят помощта им.

Реклама

Реклама