Мария Стоянова: С оставката си Лозанов предизвика вреден шум, но СЕМ си стъпи на краката

12:00, 11 май 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Мария Стоянова е новият председател на Съвета на електронни медии (СЕМ). Още в края на март тя беше избрана за временно изпълняващ длъжността, а на 9 май изборът й беше потвърден за постоянно. Стоянова оглави регулатора повече от два месеца след шумно подадената оставка на предишния председател Георги Лозанов. Той обяви оттеглянето си в края на февруари заради несъгласие с регистрацията на телевизия ПИК.

Г-жо Стоянова, очаквахте ли точно Вие да бъдете избрана за председател на Съвета за електронни медии или това беше изненада за Вас?

Това ми се случи за пореден път тази година. На 31 март Георги Лозанов ме помоли да го замествам. След това на 5 април колегите ми в предишния състав на СЕМ, ме избраха за изпълняващ длъжността председател и така сега стигнахме до третия ми избор в рамките на една година. Надявам се да бъде последния защото тази интензивност - всеки месец да правим вътрешен избор, пак да завършваме един период и пак да започваме нов - е много изморителна. Това е и напрежение, което коства продуктивността на всеки един. Затова ми се иска оттук нататък да се фокусираме само върху същинската надзорна дейност. Нашата работа в СЕМ е много интензивна и много интересна, важна и отговорна. Благодарна съм на новите членове на Съвета, които започнаха работа само преди две седмици, за ентусиазма и готовността им да се включат веднага в работата. Благодаря им за живителния импулс, който вляха в СЕМ, защото ни се събра доста напрежение преди това.

Георги Лозанов подаде оставка заради молбата за регистрация на телевизия ПИК. Каква е вашата позиция за появата на тази телевизия?

Много ми е трудно да говоря за това, защото , честно казано, искам да го забравя. Толкова много неща се случиха след това. Толкова критични за нас неща, че тази оставка остава далеч в съзнанието ми. Не искам да се връщам назад, защото това, което се случи, според мен, имаше прилики повече с театрална постановка, отколкото с отговорна позиция и отговорно решение на ръководител на такъв важен регулаторен орган, какъвто е Съветът за електронни медии. Никога до сега не пророних и дума публично за случилото се. Не искам да го правя и сега.

И все пак в българския ефир ще има телевизия ПИК?

И?! Съветът за електронни медии излезе с декларация по този въпрос. И в нея ясно и категорично казахме, че не се поставяме над закона. Просто го следваме, а не го пишем. В Закона за радиото и телевизията е записано на какви условия да отговаря кандидатът за регистрация на телевизионна услуга. В случая кандидатът се нарича ПИК и отговаря на условията. Мен обаче друго ме смути и затова говорих по-горе за постановка. Заседанията на СЕМ тогава подготвяше Лозанов. Той първоначално беше включил казуса за решение седмица преди да подаде оставка, но внезапно не дойде на заседанието. Отложихме въпроса за решение следващата седмица. Тогава, и пак внезапно, Лозанов пренасрочи датата, така че тя да съвпадне с предварително обявената ми отпуска. Това ми отне възможността, като член на СЕМ, да кажа своята позиция. Затова съм изключително чувствителна на тази тема, затова и не искам да се връщам към нея. Не защото не мога да дам мнение или нямам своите професионални аргументи, а защото нямах възможност да го направя, когато му беше времето.

А каква според Вас е била целта на това да Ви няма точно когато Георги Лозанов подава оставка и Съветът гласува разрешение на телевизия ПИК?

Мога само да спекулирам каква вероятно е била целта. Така и не ми стана ясно, защо, след като той ръководи органа и знае предварително, че един от членовете няма да присъства, той свика заседание и подаде оставка, която предварително е ясно, че ще бъде отложена, тъй като не може да бъде гласувана без пълен състав? Просто имам усещането, че целта най-вероятно е била личностно и героично стилизиране, а както и вреден шум, който се създаде. Така Съветът три месеца работи под напрежение. Вие знаете ли как работиха 55 служители на регулатора в тази ситуация? Тези хора постоянно наблюдават съдържанието на телевизиите и радиата в България, които по официални данни са цели 250. Представяте ли си как работят в атмосфера на несигурност, в която е ясно, че нищо не е ясно. Всъщност, за тях беше ясно единствено, че може и да няма утре. И всички ние стискахме зъби, мълчахме и си вършехме работата. В такава вътрешна обстановка аз застанах начело. Това напрежение се трансформира в умора, а професионалното огорчение премина през всеки един от нас – членовете на СЕМ, служители, шофьори - всички. На 5 април застанах пред всичките тези 55 човека, които ме гледаха с надежда и аз нямах друг избор освен да ги уверя, че ще излезем от тази критична ситуация и ще излезем от нея по-силни. И съм доволна от това, радвам се, че не ги излъгах.

Съветът има нови членове. Те с каква нагласа заеха местата си? Как се чувстват в тази „трудна ситуация“?

Виждам доста кооперативност сред новите колеги. Те обаче не преживяха това, което ние преживяхме. Това е и положителното, защото са необременени. В момента, в който Лозанов реши да подаде оставка, беше ясно, че трябва да започнем конкурса за генерален директор на БНР. Това беше огромна тежест, която понесохме върху гърбовете си, но се решихме на нея, защото в СЕМ може да сме 55 човека, но в БНР са 1400 души и ставаше въпрос за бъдещето на една важна културна институция. Знаехме, че не можем да си позволим да се предадем на несигурността, независимо как се чувстваме. Ние не можехме да си позволим да поставим на карта развитието на БНР заради това, че един от нас е решил да постъпи така, както е постъпил. Всяка седмица се срещах с целия състав на Съвета, за да ги нахъсвам и да им казвам, че трябва да вървим напред и че всичко ще е наред, а самата аз не го вярвах. Самата аз не знаех – ще реши ли Народното събрание да прави избор за нови членове или други по-важни въпроси ще отложат това още във времето.

Не смятате ли, че това, че Георги Лозанов Ви е помолил да го заместите, е повлияло и за избора Ви за председател на СЕМ?

Той просто нямаше друг избор. Аз не съм гласувала за него да бъде председател на Съвета. Не съм била негов привърженик, нито поддръжник. Просто беше поставен в ситуация, в която нямаше избор, защото никой друг от колегите ми не желаеше да заеме тази позиция. Всички му отказаха. Все пак, не оставайте с погрешното впечатление, че съм била първото му желание за заместник! Но истина е, че и аз нямах друг шанс, освен да застана начело, именно защото другите отказаха, а някой все пак трябваше да свърши работата, така че да продължи конкурсът за БНР и да се създаде стабилна основа, върху която да стъпят новите колеги. Така и стана. Сега ни зове бъдещето.

Реклама

Реклама