Гроздан Караджов: Tаксиметровите фирми укриват 100 милиона лева от данъци и осигуровки

19:03, 20 апр 16 25 Topnovini Автор: Topnovini
Държавата се отказва да си събере 100 милиона лева приходи от данъци и осигуровки от таксиметровите фирми и шофьори, като вместо това ще събира средно по 15 милиона лева налози. Истинските обороти ще излязат на светло, само ако таксиметровите апарати се свържат онлайн с НАП. Това пише бившият председател на Комисия по транспорт в Народното събрание Гроздан Караджов на профила си в социалната мрежа Facebook.

По думите му обаче, Министерството на финансите отказва и се измъква под предлог, че “може би” трябва да имаме нотификация от Европейската комисия за това.

София Topnovini.bg публикува цялото мнение на Гроздан Караджов без редакторска намеса:

9.6 милиона лева са внесени като данъци и осигуровки от таксиметровите фирми за 2015 г. Само 11% от таксиметровите услуги са на светло, а 89% са в сивия сектор, т.е. държавата пропуска да събере 90 милиона лева налози!

Максимата, че "когато фактите говорите, всички трябва да замълчим", в този случай не важи! Напротив - с последните промени в закона парламентът даде възможност от 2017 г. да се плаща патентен данък, като всяка община ще реши колко да е той в диапазона от 300 до 1000 лева на година, при това на кола. Простите сметки показват, че ще се съберат между 7 и 23 милиона лева.

Което за някои може би е едно добро начало, но за мен е крайно недостатъчно, защото на практика по този начин държавата узаконява укриването на обороти и бетонира картела на няколко големи таксиметрови фирми. Не мога да подкрепя политиката на държавата да събира средно 15 милиона налози вместо изчислените от НАП 100 милиона.

Истинските обороти ще излязат на светло, само ако таксиметровите апарати се свържат онлайн с НАП. Но, според представителите на Министерство на финансите, това не може да се направи, защото “може би ще трябва да се иска нотификация от ЕК”. Беше ми много любопитно да науча коя е тази директива, която пречи на държавите да си събират реално дължимите данъци.

И от отговора на МФ разбрах, че понеже българската нормативна уредба имала "специфични изисквания към касовите апарати", затова МОЖЕ БИ ще е необходима нотификация от ЕК. А дали пък няма да е по-лесно да променим тази уникална "специфичност" на българската уредба - така че да свържем онлайн касовите апарати без нотификация от ЕК? И да видим дали ЕК ще възрази срещу желанието на държавата да се бори срещу укриването на обороти. А не да пробутваме лобистки закони, с които да събираме пари за избори.

Затова аз нямам намерение да се отказвам от тази тема и ще продължа да настоявам всички да сме равни пред закона и всички да плащаме данъци и осигуровки върху реалните си доходи, а не да има по-по-най привилегировани. Оставам отворен за всякакви дискусии и предложения по темата.

Реклама

Реклама